Države članice Evropske unije preporučile su uvođenje novih ograničenja za putnike koji putuju u uniju iz Kine, ali nisu uvele nova pravila za letove.
Grupa EU za reagovanje na krizne situacije u srijedu je "snažno ohrabrila zemlje da uvedu testiranje na Covid prije polaska, podstaknu nošenje maski na letovima i provedu provjere otpadnih voda kao odgovor na sve veću epidemiju Covida u Kini.
"Države članice su saglasne da daju savjete međunarodnim putnicima koji dolaze iz ili idu u Kinu, kao i avionima i osoblju aerodroma, u vezi sa ličnom higijenom i zdravstvenim mjerama", navodi se u saopštenju Švedske, koja trenutno predsjedava EU.
Švedska je u četvrtak saopštila da će od 7. januara zahtijevati negativne testove na Covid-19 za putnike iz Kine. Belgijski ministar zdravlja Frank Vandenbroucke je takođe rekao da će njegova zemlja nametnuti sličan zahtjev za putnike na direktnim letovima iz Kine, izvjestila je novinska agencija Belga.
Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova upozorila je ranije ove nedjelje da će ta zemlja uzvratiti državama koje su postavile Covid ograničenja svojim putnicima zbog "političkih ciljeva".
Preporuka EU dolazi pošto su zemlje, uključujući SAD, Francusku, Italiju i Španiju, već uvele strože mjere za putnike koji ulaze iz Kine. Većina zemalja EU podržava obavezno testiranje prije polaska, prema riječima portparola Evropske komisije, a mnoge su pozvale na zajedničku politiku širom EU.
Nove preporuke ne nameću nova pravila, ali su se države članice složile da preispitaju situaciju sredinom januara.
Covid Zero
Kina je poslije skoro tri godine popustila svoju strogu strategiju Covid Zero – onu koja je otežavala ulazak u azijsku državu jer je zahtijevala da se svi putnici koji uđu u državu danima izoluju u hotelima ili kampovima. Peking i dalje zahtjeva od putnika da se testiraju na Covid prije nego što se ukrcaju na letove za Kinu.
Novi savjeti EU prevazilaze preporuke Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, koji je prošle nedjelje rekao da pravila testiranja i ograničenja putovanja nisu opravdana. "Ne očekuje se da će porast broja slučajeva u Kini uticati na epidemiološku situaciju Covida 19" u Evropi, navodi se u saopštenju.
Avio-kompanije su kritikovale ideju o uvođenju novih restriktivnih mjera koje bi mogle smanjiti mogućnost putnika da slobodno putuju.
Međunarodna asocijacija za vazdušni saobraćaj (IATA), globalna lobistička grupa avio-industrije, saopštila je da se pokazalo da ograničenja putovanja odlažu vrhunac novih talasa koronavirusa za samo nekoliko dana, umjesto da ih zaustavljaju, dok istovremeno guše međunarodnu povezanost, nanose štetu ekonomijama i štete radnim mjestima.
"Vlade moraju da zasnivaju svoje odluke na naučnim činjenicama, a ne na naučnoj politici", rekao je generalni direktor IATA Willie Walsh.
Dok bi neočekivano brzo ponovno otvaranje Kine, čak i dok omikronska varijanta Covid 19 i dalje bjesni, moglo da najavi oživljavanje azijskih i dugih letova snažnije od prognoziranog, pokazalo se da granična ograničenja predstavljaju veliku kočnicu za rezervacije.