Utvrđen je Nacrt zakona o informacionoj sigurnosti FBiH te je upućen u parlamentarnu proceduru. Ovim zakonom prvi put se regulira oblast informacione, odnosno cyber sigurnosti u Federaciji BiH. Cyber prostor postaje nova potencijalna i realna oblast sukoba kompanija, interesnih skupina i država.
Cyber sigurnost u Bosni i Hercegovini zahtijeva sustavni i koordiniran pristup između entiteta i svih drugih zainteresiranih strana u BiH. Neizbježna je činjenica da je cyber prostor globalna kategorija koja po svojoj suštini prevazilazi okvire i granice entiteta ili drugih organa vlasti.
Poslovni sektor Bosne i Hercegovine najugroženiji je u Europi kada je riječ o digitalnim prijetnjama i mogućim cyber napadima. Prema svjetskom istraživanju kvalitete digitalnog blagostanja, od 117 analiziranih država Bosna i Hercegovina nalazi se na 80. mjestu, dok smo na posljednjoj 38. poziciji ako promatramo samo europske države.
Više na: BiH posljednja u Europi po kvaliteti digitalnog blagostanja
Usvajanje Nacrta zakona je korak bliže ka ispunjavanju jednog od prioritetnih propisa i preporuka Europske unije, te Okvirnim smjernicama za uspostavu strateškog okvira cyber sigurnosti BiH. Također, ovaj zakonski akt djelimično je usklađen sa NIS2 Direktivom Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama za visoku zajedničku razinu kibernetičke sigurnosti u cijeloj Uniji.
U BiH je tek nedavno uspostavljen Centar za izvrsnost u cyber sigurnosti (Cyber Security Excellence Centre - CSEC), koji je osnovan na Univerzitetu u Sarajevu radi jačanja cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini.
Svrha CSEC-a je ispunjavanje decenijskog institucionalnog zastoja u uspostavljanju funkcionalnog tima za odgovor na računalne sigurnosne incidente (Computer security incident response team - CSIRT) za BiH te postavljanje temelja za učinkovitu cyber sigurnost.
Više na: Tvrtke nezaštićene, u BiH 4,7 milijuna cyber napada u mjesecu
Kako se dalje navodi u obrazloženju Vlade, globalno poslovanje, ali i sistemi javne uprave te drugi segmenti društva postaju integrirani putem IKT infrastrukture, ali i kroz međuzavisnost u efikasnoj obrani od prijetnji.
Kako je navedeno u obrazloženju, razlozi za donošenje ovog zakona leže u potrebi za sustavnim pristupom smanjenju rizika od rastućih prijetnji, ugrožavanja kritične infrastrukture, imovine ili servisa, posebno terorizma, cyber kriminala i zlouporabe djece u cyber prostoru.
Broj cyber napada na institucije i kompanije kako u svijetu tako i u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme je u porastu.
Više na: Dizdarević: Cyber napadi su realna opasnost, štete mogu biti višemilionske
Dodali su da cyber prostor postaje nova potencijalna i realna oblast sukoba kompanija, interesnih grupa i država.
Ovim zakonom bi se i u FBiH uredili postupci i mjere za postizanje visoke zajedničke razine informacione sigurnosti federalnih organizacija, operatora ključnih usluga i pružalaca digitalnih usluga, kao i nadležnosti i ovlasti nadležnih sektorskih tijela, jedinstvene kontaktne točke te tijela nadležnih za prevenciju i zaštitu od incidenata (nadležni CERT).