Evropska unija želi setom novih prijedloga da reguliše kako se bacaju kapsule za kafu, kese za kupovinu i flaše za vodu a nova pravila bi doprinijela i uštedi prostora na deponijama i smanjenju emisije ugljen-dioksida.
Mjere koje bi Evropska komisija trebalo da objavi u srijedu imaju za cilj smanjenje ambalažnog otpada za pet odsto u odnosu na nivo iz 2018. do kraja ove decenije, navodi se u nacrtu koji je vidio Bloomberg News. Svi predmeti koji se pakuju morali bi da se recikliraju, a predmeti kao što su kesice čaja i naljepnice na jabukama bi morali da se kompostiraju.
Pet procenata može izgledati malo, ali količina otpada – i odgovarajuće emisije – rastu kako e-trgovina postaje sve zastupljenija i kompanije traže inovativne načine da prodaju svoje proizvode. Napor bi mogao imati negativne efekte na globalnom nivou, s obzirom da je EU najveće pojedinačno tržište.
"Oni su vodeći u svijetu", rekao je Piotr Barczak, viši službenik za politiku cirkularne ekonomije i otpada u Evropskom birou za životnu sredinu, koaliciji građanskih organizacija. "Najbrže rastući tok otpada je ambalažni otpad."
Pravila bi imala posljedice za sve industrije od proizvodnje hrane preko potrošačke elektronike do hemijske proizvodnje. U EU se oko 40 odsto plastike i polovina papira koristi u ambalaži, a dizajn često otežava ponovnu upotrebu ili reciklažu. Određeni sektori -- kao što je industrija piva -- suočiće se sa ciljevima za ponovnu upotrebu ambalaže, navodi se u nacrtu dokumenta. To bi moglo dovesti do toga da boce budu sličnije.
Zemlje bi morale da uspostave sisteme za reciklažu boca i limenki u kojima potrošači plaćaju dodatno za artikl unaprijed, a zatim taj novac dobijaju nazad kada se artikli vrate. Cilj je stopa naplate od 90 odsto. Ako države mogu da dokažu da su postigle taj cilj drugim sredstvima, mogle bi biti izuzete od novih mjera.
"Cirkularna ekonomija ambalaže će pomoći da se ekonomski razvoj odvoji od korišćenja prirodnih resursa", navodi Evropska komisija u nacrtu, koji još uvek može da se revidira.
Industrija ambalaže i njeni kupci će se vjerovatno buniti protiv prijedloga jer će možda morati da plate više da bi uspostavili sisteme za reciklažu ili pronašli alternativne materijale.