Profesor s Politehničkog fakulteta u Zenici Samir Lemeš tijekom gostovanja u Sedmici rekao je da se oštrica aktivizma okreće prema bankama kada je riječ o zagađenju i zagađivačima. Banke su te koje daju kredite za investicije i pooštravanje kriterija za davanje kredita, samo to nam može pomoći da riješimo problem.
"Svaka banka ima svoju zelenu politiku. Imaju čak i mehanizme za žalbe. Ono što nedostaje je učešće javnosti, da javnost bude uključena, tu bi mediji mogli puno pomoći. Da se više priča o dobrim i lošim primjerima. Na taj način da se vrši rangiranje banaka, da ja kad biram s kojom bankom ću raditi, biram banku koja ima zelene politike", rekao je Lemeš.
Dodao je da se tijekom rasprava o okolinskoj dozvoli za ArcelorMittal Zenica obrađivalo više tema. Jedna od njih je deponija industrijskog otpada koja 10-12 godina radi bez ikakve dozvole te se aktivizmom Ekoforuma i ona uvrstila u novu okolinsku dozvolu.
Kaže da se najveći fokus njihovog rada stavio na koksaru, jer koksara proizvodi veliki broj kancerogenih materija za koje su utvrđene alarmantne količine u ožujku i travnju ove godine.
"Mi smo našli stari dokument iz 2013, gdje su stavljena vremenska predviđanja kad bi trebalo da se uradi projekt ugradnje sistema za besprašinsko istiskivanje koksa i trebalo je biti gotovo u svibnju 2020. To se nije desilo. Tek sada u novoj okolinskoj dozvoli stoji da će se početi raditi, da će to biti gotovo ko zna kada. Nisu pristali ni da se to uradi po europskim dokumentima s najbolje raspoloživim tehnikama. Čisto sumnjam da će biti bilo kakvog efekta od tog projekta", rekao je Lemeš.
Vlada bi trebala promijeniti prioritete, dodao je. Sav benefit od proizvodnje čelika u Zenici, osim vlasnicima, ide Vladi FBiH.
"Plaćanje poreza, plaćanje takse za zagađenje, plaćanje usluga Željeznici, usluga Elektroprivrede, sve su to federalne kompanije. Sva šteta ostaje na lokalnom nivou. U Željezari radi nekih dva posto stanovnika grada", rekao je Lemeš.
Vlada FBiH je osam posto vlasnik Željezare.
Mi pouzdanih pokazatelja o posljedicama zagađenja po zdravlje nemamo.
"Zavod za javno zdravstvo daje neka uopćena izvješća godišnje, u kojima nemate podataka na osnovu kojih bi se mogli pokrenuti eventualni sudski postupci. Mi smo godinama vodili sudske postupke i krivične prijave i sve je to propalo jer nema dokaza, nema dokumentacije", rekao je Lemeš. "U Tetovu nemate kuće u kojoj nemate oboljelu osobu."
Cijeli intervju pogledajte na videu.