Lionel Messi i Neymar su dvojica najvećih fudbalera svoje generacije, ali nijedan nikada nije osvojio najtraženiji trofej u sportu. To će se uskoro promijeniti - bar za jednog od njih, pokazuje Bloombergovo istraživanje MLIV Pulse.
Messijeva Argentina i Neymarov Brazil su favoriti na Svjetskom prvenstvu koje je upravo počelo u Kataru, a više od polovine ispitanika navelo je da vidi jednog od njih kao pobjednika. To bi bio prvi put da je turnir osvojio neki južnoamerički tim od 2002. godine.
Reprezentacija Brazila traži revanš nakon ponižavajućeg poraza od Njemačke sa 7-1 u polufinalu turnira 2014., kada su bili domaćini. To izgleda kao realna mogućnost pošto je tim dominirao u svom regionu tokom kvalifikacionih utakmica - pobijedivši u 14 od 17 mečeva i primivši samo pet golova.
"Brazil je najbolji tim na terenu", kažu ekonomisti iz Vels Farga, koji su konstruisali okvir izgrađen na osnovu 23 različite varijable, uključujući rang, rekord i šansu da pobjede i vrijednost igrača svakog tima. "Naša analiza pokazuje da je Brazil bolji od Argentine, a razlika je najmanja moguća".
Argentinskim timom dominira Messi, Neymarov saigrač u klubu Paris Saint-Germain, sedmostruki osvajač Zlatne lopte za najboljeg igrača godine. Messi je rekao da će ovo predstojeće Svjetsko prvenstvo, inače njegovo peto, biti posljednje.
Messi je 2016. je čak najavio i da će se povući nakon što je po četvrti put izgubio u finalu velikog turnira. Ipak, prekinuo je loš niz kada je Argentina prošle godine osvojila titulu Copa Amerike, podgrijavajući nadu da može da osvoji trofej na najvećoj sceni u Kataru.
Iako je Brazil favorit za osvajanje titule, 33 odsto od 720 ispitanika i dalje očekuje da će Messi pokupiti Zlatnu loptu za najboljeg igrača turnira. Ako to učini, postaće prvi igrač koji je to uradio dva puta. Samo 19 odsto očekuje da će Neymar pobijediti, dok 32 odstro podržava Francuza Kyliana Mbappea - trećeg igrača u postavi super zvijezda Paris Saint-Germaina. Samo sedam odsto ispitanika očekuje da će Cristiano Ronaldo, Messijev dugogodišnji rival za Zlatnu loptu, otići sa ovom nagradom.
U međuvremenu, neki ispitanici predviđaju da će nedavna ekonomska i politička sumornost u Britaniji zahvatiti i reprezentaciju Engleske. Velika Britanija je na svom trećem mjestu premijera ove godine nakon što je Boris Johnson izgubio podršku svoje stranke, a zatim je i njegova nasljednica Liz Truss protjerana nakon što je izazvala haos na tržištu obveznica svojom prvom velikom najavom politike. Inflacija je najviša u posljednjih 41 godinu i zemlja ide u recesiju, ako već nije upala u nju.
Oko 32 odsto ispitanika u anketi MLIV Pulse predviđa da će Engleska biti prva među nekoliko najboljih kandidata koji će biti izbačeni iz takmičenja. To bi bio veliki preokret u odnosu na prije četiri godine, kada je Engleska ostvarila najbolji rezultat od 1990. plasiravši se u polufinale Svjetskog prvenstva. Ali to možda neće iznenaditi navijače Engleske čije sjećanje seže još malo u prošlost - do 2014. godine, kada je Engleska ispala nakon samo dva meča.
Svjetsko prvenstvo koje se održava svake četiri godine je najvažniji sportski događaj na planeti, privlačeći 3,6 milijarde televizijskih gledalaca 2018. FIFA, svjetsko upravno tijelo u fudbalu, predviđa da će pet milijardi ljudi gledati takmičenje ove godine.
Turnir u Kataru nije bez kontroverzi van terena. Bivši predsjednik FIFA Sepp Blatter nedavno je izjavio da je izbor zalivske nacije za domaćina Svjetskog prvenstva 2022. "bio loš izbor, a ja sam bio odgovoran za to kao predsjednik u to vrijeme".
Amnesty International je optužio Katar da nije na odgovarajući način istražio smrt hiljada radnika migranata, dok je ta zemlja negirala da su radnici maltretirani.
Takođe, katarski zakon zabranjuje LGBTQ+ prava.
Što se tržišta tiče, Svjetsko prvenstvo tradicionalno ima uticaj. Likvidnost opada dok su trgovci ometeni. Zajmoprimci ponekad biraju da ubrzaju ili odlože izdavanje obveznica zbog poteškoća da se investitori fokusiraju dok je turnir u toku. Prema radnom dokumentu iz 2012. koji je objavila Evropska centralna banka, broj trgovanja je pao za 45 odsto kada je reprezentacija igrala, a obim je bio 55 odsto manji.
Iako je to slično onome što se dešava u vrijeme ručka u toku normalnog dana, lokalne akcije takođe imaju tendenciju da se odvoje od globalnih tržišta tokom utakmica Svjetskog prvenstva - što sugeriše da trgovci jednostavno ne obraćaju pažnju.
Rezultati utakmica takođe mogu da pomjere akcije. Indeksi kapitala u zemljama koje gube utakmice Svjetskog prvenstva su istorijski lošije. Nažalost, nema odgovarajućeg podizanja u slučaju pobjede. Pošto je efekat asimetričan, trgovci čak ni ne moraju ispravno da pogode rezultat. Oni mogu da shortuju akcije (prim. prev. vid tgovanja koji omogućuje zaradu pri padu cijena akcija) akcije iz obje zemlje u igri i i dalje profitirati, navodi se u članku u Journal of Finance.
Međutim, postoje ograničenja za efekat Svjetskog prvenstva. Sudeći po anketi MLIV-a, da ne pominjemo fudbalsku istoriju, trenutnu formu i skoro sve druge pokazatelje, veća je vjerovatnoća da će SAD izgubiti mečeve u Kataru nego Brazil. Uprkos tome, više od polovine ispitanika u anketi očekuje da će američke akcije nadmašiti svoje brazilske tokom turnira.