Nakon održane rasprave Europski parlament (EP) je u četvrtak na plenarnoj sjednici glasao o nacrtu odluke Vijeća Europske unije (EU) za prijem Hrvatske u Schengen. Velika većina zastupnika podržala je naš ulazak u šengenski prostor. Od 612 zastupnika parlamenta, za je glasalo 534, protiv ih je bilo 53, a suzdržanih 25. Sljedeće na potezu je Vijeće Europske unije, čija se konačna potvrda očekuje 9. prosinca.
Ovim glasanjem okončana je faza ulaska Hrvatske u šengenski prostor, u kojoj sudjeluje Europski parlament. Njegova uloga je savjetodavna, ali prema pravilima postupka, Vijeće, to jeste države članice, moraju od Parlamenta zatražiti mišljenje. Ono nije obvezujuće za Vijeće, ali je dobro da bude pozitivno ako ni zbog čega drugoga, onda zbog političke poruke.
Potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas istaknuo je da su Hrvatska, ali i Bugarska i Rumunjska, zaslužile te ispunile sve što je potrebno za ulazak u najveću međunarodnu zajednicu država bez unutarnjih graničnih kontrola na svijetu. "Sada je vrijeme da EU učini ono što treba učiniti i kaže samo: dobro došli", rekao je Schinas, ističući da je šengenski prostor dragulj na kruni europskih integracija.
Naglasio je kako je Hrvatska sve evaluacije i testove položila najboljim ocjenama, a posebno je pohvalio uspostavu neovisnog mehanizma za nadzor postupanja policije na granicama. To je također naglasio i izvjestitelj Paulo Rangel, koji je rekao da je Hrvatska jedina članica EU koja je uspostavila taj mehanizam, a hrvatski eurozastupnici uvjereni su da će i druge zemlje slijediti primjer Hrvatske.
Govoreći u ime kluba socijaldemokrata (S&D), slovenski eurozastupnik Matjaž Nemec rekao je da Hrvatska zaslužuje ući u Schengen i pozvao je Vijeće za pravosuđe i unutarnje poslove da jasno podrži ulazak Hrvatske, ali naglasio da će se nastaviti pratiti postupanja hrvatskih organa na granici.
Zastupnik Karlo Ressler, govoreći u ime kluba pučana, istaknuo je da ulazak u šengenski prostor Hrvatskoj "u vrijeme rata na europskom kontinentu, uz ravnopravnost, slobodu kretanja i veliku razvojnu priliku, donosi i dodatnu sigurnost".
Biljana Borzan je napomenula da je značaj ulaska teško razumjeti ili prenijeti nekome tko nije morao čekati na granicama za sigurnosni pregled ili pregled putovnica. "No postoje dvije kategorije građana, onih čije su države u Schengenu i onih čije nisu", upozorila je Borzan.