Cyber incidenti su sve učestaliji, region je izložen napadima. Kompanije treba da se zaštite, a javni sektor da razmišlja o javno-privatnim partnerstvima kako bi adekvatno zaštitio imovinu, ljude i podatke, smatra Dejan Mališanović, CTO kompanije PULSEC.
On pojašnjava da cyber napadi mogu biti kobni i da kompanija koja se nađe pod napadom, a nema IT security resurse, treba da nađe eksperte iz cyber domena ili kompanije koje su specijalizovane za to, kako bi im pomogli.
Što se tiče javnih institucija, dodaje, potrebno je razmišljati o javno-privatnom partnerstvu, jer su IT i cybersecurity resursi institucija državnog sektora sve oskudniji.
"Za neke kompanije cyber napadi su kobni i one se, nažalost, ne oporave. U prosjeku, kompanijama u našem regionu treba od dvije do tri sedmice da se oporave od napada, ako su provodile neke mjere zaštite svojih resursa", kaže on.
Dodaje da kompanije treba da podižu svijest zaposlenih o značaju IT sigurnosti i da se edukuju kako da čuvaju imovinu i podatke.
"Nažalost, živimo u regionu koji je na dnu ljestvice zemalja koje preduzimaju mjere zaštite. Vrlo smo izloženi cyber napadima, ne važi više pravilo da nismo interesantni. Finansijski sektor je uređen i manje je izložen, dok su infrastruktura - hidrocentrale, termoelektrane, vodovodi, putevi i javna preduzeća najranjiviji u ovom momentu i takav napad ugrozi cijelu naciju", istakao je Mališanović.
O vrstama cyber napada i metodama zaštite i odbrane pogledajte u videu.