Vlada Borisa Johnsona u četvrtak će dati novu podršku Britancima koji se bore s rekordnim smanjenjem životnog standarda, nastojeći preći preko osuđujućeg izvještaja o ilegalnoj zabavi u Downing Streetu i suočiti se s krizom troškova života koji bi na kraju mogli još više ugroziti njegovu političku budućnost.
Ministar finansija Rishi Sunak otkrit će sveobuhvatan odgovor za pomoć domaćinstvima koja se suočavaju s rastućim računima, rekao je dužnosnik Konzervativne stranke, govoreći pod uvjetom da ostane anoniman. Pomoć iz Sunakovog prijedloga, koja će se djelomično finansirati iz poreza na neočekivano veliku dobit naftnih i plinskih kompanija, neće biti jednokratna, a radi se i na prijedlozima dodatne pomoći, rekao je dužnosnik. Ministarstvo finansija je odbilo komentirati Sunakovu očekivanu najavu.
Johnsonov fokus na troškove života uslijedio je nakon teškog dana kada je dugo očekivani izvještaj državne službe udario premijera, smatrajući ga odgovornim za niz okupljanja na kojima su članovi osoblja pili, pjevali karaoke, a u jednom slučaju čak i povraćali, sve dok je ostatak Velike Britanije bio pod strogim ograničenjima zbog koronavirusa.
Premijer je rekao da je "ponižen" zaključcima, ali je pozvao zemlju da dopusti njegovoj vladi da se fokusira na druga pitanja kao što su jačanje ekonomije i odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Zadržavanje historijskog rasta globalnih cijena moglo bi testirati svu slavnu otpornost vođe koji je redovno bio ometen vlastitim političkim problemima dok je pritisak na britanske porodice rastao tokom posljednjih mjeseci. Velika Britanija je na putu da bude napredna država koja je najteže pogođena kombinacijom rastuće inflacije i slabog rasta, s očekivanim porastom cijena od 13 posto tokom ove i sljedeće godine, najviše među zemljama Grupe sedam.
''To je složeno pitanje koje zahtijeva ozbiljan, sadržajan odgovor'', rekla je Alice Lilly, viša istraživačica na Institutu za vladu. ''Prelazak s rasprave o povraćanju u Downing Streetu do ovih stvarno važnih pitanja bit će izazov''.
Johnson je mjesecima pod upornim pritiskom da uvede dodatnu pomoć za ublažavanje tereta troškova života, a njegova vlada se suočava s optužbama da nije u toku s dešavanjima i da ne osjeća zabrinutost birača. Premijer se suočio s posebnim pozivima da uvede porez na neočekivano veliku dobit naftnih i plinskih kompanija kako bi platio dodatnu podršku, čemu se do sada odupirao, govoreći da nije u skladu s njegovim konzervativnim vrijednostima.
Ministarstvo finansija je pažljivo razmotrilo argumente za takav porez i dužnosnici se žele uvjeriti da su prednosti vrijedne udarca na reputaciju Velike Britanije kao stabilne jurisdikcije s niskim porezom te da minimiziraju prijetnju ulaganjima, rekao je dužnosnik Konzervativne stranke. Ekonomska pomoć bit će usmjerena na najugroženija domaćinstva, dodao je dužnosnik.
Potreba za paketom podrške za troškove života postala je hitnija ove sedmice kada je britanski energetski regulator Ofgem rekao da će se Britanci suočiti s još jednim naglim skokom u svojim računima za struju i plin neposredno prije zime. Gornja granica cijene energije trebala bi porasti na rekordnih 2.800 funti (6.420 KM) u oktobru, povećanje od 42 posto koje bi 12 miliona domaćinstava poslalo u siromaštvo.
Johnson je također pod pritiskom da djeluje s obzirom na teške predizborne prognoze koje se mogu samo pogoršati uslijed razvoja inflacijske krize u Velikoj Britaniji. Anketa YouGova objavljena 20. maja pokazala je da opoziciona Laburistička stranka ima osam bodova prednosti u odnosu na Johnsonove konzervativce. Laburisti su bili ispred torijevaca u anketama YouGova od kraja decembra. Johnsonovi Torijevci također su imali loše rezultate na lokalnim izborima ranije ovog mjeseca, gdje su izgubili tlo u južnom srcu konzervativaca. Još jedna anketa YouGova u srijedu pokazala je da 59 posto Britanaca smatra da bi Johnson trebao podnijeti ostavku na mjesto premijera nakon izvještaja Sue Gray.
Nedostatak bilo kakvih većih novih otkrića natjerao je nekoliko konzervativnih zastupnika u parlamentu da odbace izvještaj, rekavši da nije ugrozio Johnsonovu poziciju. Samo jedan novi zastupnik izašao je i pozvao Johnsona da podnese ostavku nakon objave izvještaja.
Ali još jedan od njegovih redovnih kritičara iznio je ozbiljniju prijetnju Torijevcima: da Johnson preživi Partygate samo kako bi ih doveo do poraza na sljedećim izborima, koji se očekuju 2024. godine.
"Možemo li pobijediti na općim izborima na ovoj trenutnoj putanji"?, zastupnik Torijevaca Tobias Ellwood upitao je u Commons-u. ''Ako ne znamo šta trebamo učiniti, Konzervativna stranka će izgubiti sljedeće opće izbore''.
Što se tiče troškova života, Sunak ima niz opcija koje nadilaze njegov postojeći paket podrške od 22 milijarde funti (50,4 milijarde KM). Oni uključuju: jednokratne isplate primateljima socijalne pomoći, smanjenje poreza na dodanu vrijednost na račune za energiju, povećanje popusta za tzv. tople domove (zapravo državnog kredita), čime se smanjuju računi za energiju siromašnijim domaćinstvima, povećanje već najavljene intervencije, kao što je smanjenje od 150 funti ( 343,95 KM) komunalnog poreza i smanjenje od pet penija (0,11 KM) za gorivo.
Times je u srijedu navečer izvijestio da će energetski zajmovi od 200 funti (458 KM) biti pretvoreni u bespovratna sredstva.
Johnson se na privatnom sastanku u Parlamentu u srijedu poslijepodne izvinio svojim backbencherima za skandale Partygate, a ministri iz kabineta također su masovno izašli na Twitter kako bi ga podržali, sažimajući želju Torijevaca da nastave dalje.
"Premijer se izvinio i preuzeo odgovornost za učinjene pogreške", rekla je ministrica vanjskih poslova Liz Truss. ''Sada moramo pokrenuti našu ekonomiju nakon Covida i osigurati da Putin izgubi u Ukrajini''.