S nepoznate email adrese jutros su dojavljene navodno postavljene bombe u brojnim školama i javnim institucijama u Sarajevu.
Iz MUP-a Kantona Sarajevo prvo je saopćeno kako je u jutarnjim satima policija obaviještena da je više škola na području ovog kantona putem e-maila zaprimilo dojavu o postavljenoj bombi.
"U vezi s tim, poduzete su neophodne mjere i radnje iz nadležnosti policije, koje uključuju i kontradiverzione preglede školskih ustanova na koje se odnose zaprimljene dojave. O svemu je upoznato i Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo", saopćeno je.
Slične dojave kasnije su pristigle i za objekte Vlade KS, Općinskog suda, Općine Centar... Kantonalni premijer Edin Forto i policijski komesar MUP-a Nusret Selimović održat će konferenciju za medije u 13 sati.
"Nakon e-mail dojava o bombama u sarajevskim školama i zgradi Vlade KS, policija je u punoj snazi na terenu i vrši potrebne preglede", napisao je na društvenim mrežama Forto.
U narednom obraćanju iz MUP-a je saopćeno kako se u školskim ustanovama na koje se odnose zaprimljene dojave poduzimaju se neophodne mjere i radnje iz nadležnosti policije, koje uključuju evakuaciju učenika i osoblja iz škola, te obavljanje neophodnih KDZ pregleda.
"Molimo predstavnike medija da upoznaju javnost da nema razloga za podizanje tenzija i uznemirenje javnosti, policija je na terenu i poduzima neophodne aktivnosti koje su uobičajene u situacijama kada se zaprime dojave o bombi. Osoblje i učenici školskih ustanova, ali i roditelji, odnosno, staratelji djece koji se nalaze u blizini škola, trebaju postupati po uputama koje dobiju od strane policijskih službenika na terenu, kako bi policija obavila svoj dio posla propisan u ovakvim situacijama. Neophodno je strpljenje, odnosno, suzdržati se od širenja neprovjerenih informacija, kako bi se spriječilo bespotrebno izazivanje uznemirenosti i panike", kazali su.
Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Nedžad Korajlić je za portal Klix.ba kazao kako je sigurno da će policijske agencije u BiHercegovini ovome pristupiti ozbiljno, iz razloga što to nije jedan izolovan slučaj.
"To je već pojava u zadnjim danima, a dešava se i u regiji i u Srbiji, gdje je to nanijelo štetu na osjećaj sigurnosti građana, kako roditelja te djece, tako i svih drugih građana, a i samim institucijama države", kazao je on.
Naglašava i da jedna od verzija može biti pritisak od nekih neformalnih grupa ili pojedinaca, zatim može biti kombinacija specijalnog djelovanja određenih obavještajnih službi zbog priprema terena za neko djelovanje. Na pitanje o tome da li se dojave mogu povezati sa upozorenjima koje je NATO izdao o mogućim cyber napadima na Bosnu i Hercegovinu, Korajlić upozorava da se u ovakvim situacijama sve mora povezivati.
"Sve se mora uvezivati kada je u pitanju nacionalna sigurnost, zato što je to bila ozbiljna prijetnja, što je NATO proslijedio Bosni i Hercegovini, i naravno da to može biti uvod u događaje koji se mogu dešavati u narednom periodu", rekao je Korajlić.