Kineski zvaničnici raspravljaju o tome da li skratiti obavezni karantin za ljude koji dolaze u zemlju, tvrde izvori upoznati sa situacijom, jer politika Covid Zero čini Kinu sve izolovanijom od ostatka svijeta.
Zvaničnici planiraju skratiti karantin na dva dana u hotelu, a zatim na pet dana kod kuće, rekli su izvori, tražeći da se ne identifikuju jer su razgovori privatni. Trenutno Kina zahtijeva deset dana izolacije pri ulasku u zemlju, sedam dana u hotelskoj sobi, a zatim još tri dana kod kuće, gdje ljude i dalje prate i oni podliježu redovnom testiranju.
Nejasno je koja bi se ograničenja primjenjivala na novi period kućne izolacije za domicilno stanovništvo, a kako na strance i druge posjetioce bez prebivališta u Kini. Taj bi potez mogao izazvati novu verziju nacionalnog Covid protokola za koji se očekuje da će uskoro biti objavljen, rekli su izvori. Vlasti širom Kine koriste protokol da usmjeravaju svoj odgovor kada se pojave slučajevi virusa.
Promjenu bi morali odobriti viši čelnici, tako da se plan i dalje može mijenjati ili uopće ne sprovesti, rekao je jedan od izvora. Nacionalna zdravstvena komisija, koja je zadužena za protokol, nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Bloombergov pokazatelj dolara je izbrisao dobitke, a juan u inostranstvu je porastao u odnosu na dolar. Kineski referentni indeks CSI 300 izbrisao je gubitke od čak 1,3 posto na popodnevnom otvaranju u četvrtak nakon vijesti, uz ponovno otvaranje dionica povezanih s državom, uključujući Air China Ltd. i China Eastern Airlines Corp.
'Nije dovoljno'
Diskusije nastaju dok investitori traže naznake o rezultatima ekonomski štetne Covid Zero strategije, koja je dovela do toga da je zemlja i dalje zatvorena u pokušajima suzbijanja virusa, dok ostatak svijeta živi uz njega.
Dionice aviokompanija mogle bi dobiti kratkoročni poticaj, ali značajniji rast kapitala ovisi o tome da li je zemlja spremna u potpunosti ukinuti Covid ograničenja, rekao je Amir Anvarzadeh, strateg u Asymmetric Advisors Ltd.
"Ublažavanje pravila karantina za dolazeće putnike neće biti dovoljno za trajni oporavak kineskog tržišta", rekao je on.
Kina je skratila vrijeme karantina putnicima pri ulasku tokom izmjene protokola u junu - ukinut je čak 21 dan hotelskog karantina na nekim mjestima - potencijalno kao odgovor na nezadovoljstvo strogim graničnim režimom. Ali taj potez je praćen još strožijim uvođenjem internih ograničenja, kao što su blokade i obavezna testiranja. Predsjednik Xi Jinping je u svom obraćanju na kongresu Komunističke partije u nedjelju potvrdio ispravnost Covid Zero politike, umanjujući nadu da bi uskoro mogao biti kraj sporne politike.
Više letova
Ipak, kao još jedan znak da se naziru potencijalne promjene, najveće kineske aviokompanije planiraju više međunarodnih letova krajem ovog mjeseca. Granična ograničenja i Covid restrikcije učinili su ulazak u Kinu praktički nemogućim, gdje su letovi u zemlji i van i dalje oko 95 posto ispod nivoa prije Covida, prema kompaniji za analizu podataka VariFlight.
Čak i ako se vrijeme karantina skrati, način na koji se širenje Covida nadgleda u Kini može značiti da su ljudi i dalje podložni dugim ograničenjima. Odbori u susjedstvu i stambenim blokovima imaju mogućnost da odbiju ulazak ljudima ako su zvaničnici zabrinuti zbog izloženosti virusu.
Kao dio Covid Zero politike Kina stavlja u karantin sve slučajeve i njihove bliske kontakte na državna mjesta za izolaciju. Shanghai gradi karantinsku lokaciju od 3.250 kreveta na 35 hektara na ostrvu Fuxing i zapošljava stotine radnika na dvogodišnje ugovore, izvijestio je Caixin ranije ovog mjeseca, što je dokaz da je zemlja posvećena svom dugoročnom pristupu nulte tolerancije.
(Ažurirana kretanja tržišta, dodani komentari analitičara.)
- Uz pomoć Ishike Mookerjee i Ruth Carson.