Molba ministra finansija Rishija Sunaka da kompanije povećaju ulaganja ističe ključnu slabost u ekonomiji Velike Britanije na koju su se čelnici kompanija dugo žalili.
Britanija je zaostala za drugim naprednim ekonomijama iz Grupe sedam kada je riječ o iznosu koji kompanije ulažu u sve, od istraživanja i razvoja do poboljšanja tehnologije i opreme.
Jaz se povećao nakon glasanja za izlazak iz Evropske unije i jedno je od pitanja koja koče dugoročni potencijal rasta britanske ekonomije. Sunak je ove sedmice obećao smanjiti poreze kako bi potaknuo ulaganja. Iako to neće učiniti mnogo za rješavanje krize troškova života koja pogađa potrošače, to je ideja koju prihvataju poslovni rukovoditelji.
''Ima vrlo dobar prijedlog'', rekao je u intervjuu John Browne, bivši glavni izvršni direktor naftne kompanije BP Plc. ''Moramo više ulagati u inovacije i više u istraživanje i razvoj (R&D). Industrija ne troši dovoljno. Ostatak je prevelika državna potrošnja''.
Poslovna ulaganja su ključna jer povećavaju produktivnost, koja također zaostaje u Velikoj Britaniji. Njihovo jačanje pomoglo bi premijeru Borisu Johnsonu da ispuni obećanje o podizanju životnog standarda u siromašnijim dijelovima zemlje u okviru njegovog plana ''podizanja nivoa'' (levelling up agenda).
Rasprava dolazi u kritičnom trenutku i za vladu i izvršnu vlast. Mnoge britanske kompanije sjede na značajnim gomilama novca nakon što su zaustavile isplaćivanja dividende i planove kapitalnih ulaganja na vrhuncu pandemije.
Brojni menadžerski timovi sada odlučuju vratiti veći dio ovog viška novca dioničarima, nagrađujući njihovo strpljenje nakon teške dvije godine povremenih zatvaranja, globalne krize lanca snabdijevanja i rastuće inflacije.
Otkupi dionica vs investicije
Kompanije uključujući Burberry Plc i Compass Plc te većina velikih banaka najavile su značajne otkupe dionica posljednjih sedmica. Odluka naftne kompanije BP Plc da pojača svoj program otkupa dionica znači da kompanije FTSE 100 sada zajedno planiraju rekordnih 37 milijardi funti (85,3 milijarde KM) otkupa dionica ove godine, prema AJ Bellu.
Ne vraćaju gotovinu samo velike banke i naftne kompanije, kaže Adrian Gosden, direktor ulaganja u GAM-u.
''Imam u svom fondu neke male kompanije koje također otkupljuju svoje dionice jer su njihove dionice procijenjene možda upola od vrijednosti imovine. Pa zašto ne?'', rekao je Gosden.
CBI, najveća britanska grupa poslodavaca, pozvala je Sunaka da stimulira ulaganja smanjenjem poreza na način koji će potaknuti poduzeća. Grupa za lobiranje napominje da su olakšice koje porezne vlasti dodjeljuju za kompenzaciju kapitalnih ulaganja mnogo manje izdašne nego u drugim zemljama, posebno u SAD-u.
''Morat ćemo osigurati da postoji ekonomski rast u planu kako bismo izbjegli bilo kakav pad u našoj ekonomiji koji bi mogao pogoršati ili produžiti krizu troškova života", rekao je glavni direktor CBI-ja Tony Danker. "To će osigurati da svaka kompanija koja sada zastane s ulaganjem, bude hrabra, odlučna i da realizira svoje izvorne planove''.
Britanska ulaganja pretrpjela su niz udaraca posljednjih godina. Neizvjesnost koju su stvorili Brexit, pandemija i kriza troškova života znači da kompanije ne troše više nego prije sedam godina, a manje nego na kraju 2019. – neposredno prije izbijanja pandemije. Poslovna ulaganja iznose oko 10 posto BDP-a u Ujedinjenom Kraljevstvu, što je najniže od svih zemalja Grupe sedam.
Sunak je 2021. uveo poticaj koji kompanijama vraća 25 penija na ime poreza za svaki funtu koju potroše na kvalificirano postrojenje i mašine. Očekivalo se da će takozvani super-odbitak povećati ulaganja jer su kompanije oslobodile milijarde funti gotovine akumulirane tokom pandemije kako bi iskoristile poreznu olakšicu prije isteka 2023.
Ured za budžetsku odgovornost, nezavisno tijelo koje nadzire predviđanje za vladu, u martu je predvidio porast ulaganja od 10,6 posto, što ga čini ključnim pokretačem rasta ove godine. Banka Engleske (BOE) bila je još više bikovska u svojoj procjeni mjesec dana ranije.
Kritika super-odbitka je da će on blago potaknuti ulaganja, s tim da će kompanije obuzdati potrošnju kada ona više ne bude dostupna. Zapravo, kompanije se suočavaju s dvostrukim udarom sljedećeg aprila. Na dan prestanka naknade, porezna stopa na dobit poduzeća trebala bi skočiti za šest postotnih bodova, što je dio Sunakovih napora da smanji državno zaduživanje.
Kompanije žele trajnu zamjenu, a Ministarstvo finansija je otvorilo konsultacije o tome kako reformirati režim kapitalnih dodataka kako bi ''potaknuo i održao rast" u budućnosti.
''Jednostavne radnje kao što je proširenje obima poreskih olakšica na imovinu kompanija, kako bi se pomoglo većem broju kompanija, poput onih u automobilskom sektoru, omogućile bi većem broju poduzeća da investira i raste", pisano je odgovorio na pitanja glasnogovornik proizvođača automobila Aston Martin.
Budući da se ekonomija suočava s mogućom recesijom, rat u Ukrajini prekida opskrbu i rastom trgovinske napetosti između Britanije i Evropske unije, rastu sumnje hoće li ulaganja dobiti očekivani poticaj.
Ranije ovog mjeseca, BOE je smanjila svoje prognoze za ovu godinu i rekla da gotovo da nema rasta ulaganja u 2023. U međuvremenu, CBI je ove sedmice rekao da su proizvođači smanjili svoje planove za ulaganje u postrojenja i mašine i očekuju se da će smanjiti potrošnju na zgrade.