Globalna emisija ugljika iz elektrana ove bi godine mogla biti rekordno visoka nakon što su ljetne suše i toplinski valovi potaknuli proizvodnju na ugljen i prirodni plin.
Skok u korištenju fosilnih goriva povećao je emisije proizvođača električne energije za 1,7 posto ili 133 milijuna tona, u prvih osam mjeseci ove godine, objavio je u srijedu istraživački centar za klimu Ember. Većina rasta bila je u srpnju i kolovozu, budući da je proizvodnja pomoću fosilnih goriva u prvoj polovici bila nepromijenjena u odnosu na godinu ranije.
Toplinski valovi ovog su ljeta poremetili potražnju za električnom energijom i mreže diljem svijeta. Povijesna suša u Kini naštetila je proizvodnji hidroenergije jer je potražnja naglo porasla, dok su u Europi razine akumulacija pale, a nuklearna proizvodnja pala dok se Francuska bori s popravcima svojih zastarjelih elektrana.
"Ne možemo biti sigurni jesmo li dosegli vrhunac u sektoru energije za ugljen i plin", rekla je u izvješću Malgorzata Wiatros-Motyka, viša analitičarka za električnu energiju u Emberu. "Emisije u globalnom energetskom sektoru još uvijek postižu vrhunce svih vremena, a moraju padati vrlo brzo."
Ipak, obnovljivi izvori energije porasli su za 416 teravat-sati, što je više od povećanja globalne potražnje za električnom energijom od 389 teravat-sati, navodi se u izvješću. Samo vjetar i sunce ostvarili su 77 posto rasta. Takav poticaj u obnovljivim izvorima energije uštedio je 40 milijardi dolara na troškovima goriva i također smanjio 230 milijuna tona emisije ugljika, rekao je Ember.
"Vjetar i sunce dokazuju se tijekom energetske krize", rekao je Wiatros-Motyka. "Prvi korak za okončanje stiska skupih i zagađujućih fosilnih goriva je izgradnja dovoljno čiste energije kako bi se zadovoljio rastući svjetski apetit za električnom energijom."
Ember je za studiju analizirao podatke iz 75 zemalja koje čine 90 posto globalne potražnje za električnom energijom.