Sedmi po redu Forum EU Strategije Jadransko-jonske regije održao se od 16. do 18. maja u Tirani (Albanija), a tom prilikom predsjedavanje Jadransko-jonskom inicijativom i EU strategijom za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) od Republike Albanije preuzela je Bosna i Hercegovina, saopćili su u četvrtak iz Privredne/gospodarske komore FBiH (P/GKFBiH).
Predsjedavanje je, uime Bosne i Hercegovine, preuzeo zamjenik ministrice vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Josip Brkić, na ceremoniji održanoj tokom ministarskog sastanka zemalja članica inicijative i strategije u Tirani.
Bosna i Hercegovina će tokom predsjedavanja nastaviti promovirati evropske vrijednosti s posebnim fokusom na potrebu pridruživanja regije zapadnog Balkana Evropskoj uniji, kazali iz P/GKFBiH.
Kako su pojasnili, važnu ulogu u organizaciji i održavanju događaja od početka EUSAIR-a ima i AIC Forum, Forum privrednih komora Jadransko-jonske regije, čiji je P/GKFBIH član od samog osnivanje.
AIC Forum već tradicionalno podržava EUSAIR Forum učestvovanjem u okruglim stolovima i organizacijom samostalnih popratnih događaja.
Između ostalih panela, ove godine, u organizaciji AIC Foruma, a u saradnji s Jadransko-jonskom inicijativom i EUSAIR Forumom, održan je okrugli sto o temi "Organizacije komorskog sistema u Jadransko-jonskoj regiji".
"Predsjednici komora iz svih zemalja jadransko-jonske regije, Hrvatske, Italije, Grčke, Slovenije, Albanije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine predstavili su sisteme i funkcije uloga komora u svakoj državi ponaosob, kao i ulogu i snagu Foruma privrednih komora JJ regije, kako bi bolje razumjeli funkciju i uticaj Foruma na razvoj Strategije EUSAIR, posebno u trenutku revizije Akcijskog plana istog", navodi se u saopćenju.
Pored toga, razgovaralo se načinu unapređenja uloge komora kao promotora i ključnih aktera za podršku biznisa u JJ regiji, a na taj način i uticaju na sam razvoj regije.
Jadransko-jonska inicijativa osnovana je na Konferenciji o sigurnosti i razvoju Jadranskog i Jonskog mora u Anconi, 20. maja 2000. godine. Tada je usvojena Anconska deklaracija, kojom se članice obvezuju na saradnju u brojnim područjima. U preambuli Deklaracije, ministri vanjskih poslova država (Albanija, BiH, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Italija, Slovenija i Srbija) pozivaju se na Povelju Ujedinjenih nacija, Završni dokument iz Helsinkija, Parišku povelju te na dokumente OSCE-a i podržavaju već postojeće programe saradnje Evropske unije za jugoistočnu Evropu, uključujući i Pakt o stabilnosti.
Strategija EU-a za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) makroregionalna je strategija koju je usvojila Evropska komisija i odobrilo Evropsko vijeće 2014. godine. Strategiju su zajednički izradile Komisija i zemlje članice Jadransko-jonske regije. Opći cilj EUSAIR-a je promoviranje ekonomskog i društvenog prosperiteta i rasta u regiji poboljšanjem njezine privlačnosti, konkurentnosti i povezanosti.