Američka ministrica financija Janet Yellen pozvala je na veliku gospodarsku pomoć Ukrajini. Upozorava da iznos pomoći obećan do danas neće zadovoljiti ni kratkoročne potrebe jer se nacija bori s razaranjem uzrokovanim ruskom invazijom.
"U konačnici, Ukrajini će trebati ogromna potpora i privatna ulaganja za obnovu i oporavak, slično zadatku obnove u Europi nakon 1945.", rekla je Yellen u govoru u Bruxellesu u utorak. "Ono što je jasno jest da dosad najavljena bilateralna i multilateralna potpora neće biti dovoljna za rješavanje ukrajinskih potreba, čak ni u kratkom periodu".
SAD, koji je izradio Marshallov plan kako bi pomogao velikom dijelu Europe da se oporavi nakon Drugog svjetskog rata, trenutno priprema paket vrijedan 40 milijardi dolara za Ukrajinu, za koji se očekuje da će dobiti konačni prolaz u Senatu već u srijedu.
"Iskreno molim sve naše partnere da nam se pridruže u povećanju svoje financijske potpore Ukrajini", rekla je Yellen. "Naši zajednički napori ključni su kako bismo osigurali da ukrajinska demokracija prevlada nad Putinovom agresijom", rekla je, misleći na invaziju ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Yellen se također u utorak sastala s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, koja je kasnije na Twitteru objavila da je rasprava uključivala prijedlog pomoći Europske komisije Ukrajini za koji se očekuje da će biti predstavljen u srijedu.
Šefica američkog ministarstva financija govorila je prije sudjelovanja na sastanku šefova financija iz Grupe sedam naprednih ekonomija u Bonnu, Njemačka, kasnije tijekom tjedna. Održala je godišnje predavanje na Ekonomskom forumu u Bruxellesu nazvanom po Tommasu Padoa-Schioppi, talijanskom kreatoru politike koji se zalagao za europske integracije i pomogao u osmišljavanju eura.
Rusija, Kina
Yellen je istaknula moć američko-europske suradnje u sprječavanju Rusije da pokuša "izigrati neke od nas protiv drugih". Također je rekla da će, ako Putin nastavi rat, Washington surađivati s europskim i drugim partnerima "na daljnjem guranju Rusije prema gospodarskoj, financijskoj i strateškoj izolaciji".
Tajnik financija uputio je sličan poziv europskim partnerima da koordiniraju sa SAD-om u pogledu rješavanja kineskih ekonomskih politika koje su nas "sve u nepovoljnom položaju". Rekla je: "Kina će vjerojatnije odgovoriti povoljno ako ne može igrati jednog od nas protiv drugog."
Yellen je ponovila potporu SAD-a za pomoć Europi da smanji svoje oslanjanje na Rusiju kao izvor energije, istovremeno pozivajući na daljnje napore u prelasku na obnovljive izvore.
"Moramo poslušati ovaj poziv na buđenje kako bismo ubrzali globalni prijelaz na sigurniju i čistiju energetsku budućnost", rekla je. "Što duže traje trenutni poremećaj – što agresivnije kažemo ne ruskoj nafti – to će prirodno postati isplativije prelazak na obnovljive izvore energije".
Porezni dogovor
Transatlantska koordinacija pokazala se ključnom i za globalni sporazum o porezu na dobit postignut prošle godine, istaknula je Yellen. Ali, "još uvijek imamo važan posao za obaviti kako bismo doveli međunarodnu poreznu reformu do cilja", rekla je. To će zahtijevati da SAD i Europska unija uvedu minimalni dogovoreni porez od 15 posto, rekla je.
"Otvorena pitanja" u vezi s drugim glavnim stupom tog dogovora, preraspodjelom poreznih prava tako da multinacionalne tvrtke plaćaju više poreza u zemljama u kojima ostvaruju prihod, moraju se riješiti, rekla je Yellen.