Kraljica Ujedinjenog Kraljevstva i 14 suverenih zemalja Elizabeta II preminula je u škotskom dvorcu Balmoral u dobi od 96 godina, javili su britanski mediji. Vladajući 70 godina, bila je uvjerljivi rekorder po vremenu provedenom na britanskom prijestolju.
Nasljednik će joj biti najstariji sin Charles, princ od Walesa, koji će vladati kao kralj Karlo III ako ne uzme neko drugo kraljevsko ime.
Elizabeta II je u škotskom dvorcu Balmoral bila na ljetovanju. Ovaj je tjedan prekinuta tradicija prijema novog premijera Ujedinjenog Kraljevstva u Buckinghamskoj palači jer se kraljica nije mogla vratiti u London radi sastanka s izabranom premijerkom Liz Truss i premijerom na odlasku Borisom Johnsonom.
Ujedinjeno Kraljevstvo će očekivano proglasiti višednevnu žalost u trenutku kada se zemlja suočava s energetskom krizom i rastućom inflacijom.
Elizabeta II bila je udana za princa Philipa, vojvodu od Edinburgha, koji je prošle godine preminuo u 100. godini, dva mjeseca prije svog rođendana. Zajedno su imali četvero djece, osmero unučadi i dvanaestero praunučadi.
70 godina na prijestolju
Elizabeta II rođena je 1926. godine te je na prijestolje došla s 26 godina, kada je njezin otac kralj Juraj VI iznenada preminuo u 57. godini.
Nije trebala postati kraljica, međutim, kada je njen stric kralj Edvard VIII 1936. godine abdicirao kako bi se mogao oženiti Amerikankom Wallis Simpson, njen se život promijenio.
Za vrijeme njezine vladavine Ujedinjeno Kraljevstvo je imalo 15 premijera, a prvi od njih bio je čuveni Winston Churchill. Analitičari smatraju kako je UK za vrijeme njezine vladavine doživio možda i najveći ekonomski i tehnološki napredak u povijesti. U tih je sedam desetljeća poletio i prestao letjeti Concorde, rođena je prva beba procesom umjetne oplodnje, izumljen je internet, a London je četvrti put bio domaćin Olimpijskih igara.
Politički se Ujedinjeno Kraljevstvo za vrijeme njezine vladavine preobrazilo iz kolonijalne u svjetsku silu koja kroz Commonwealth surađuje s bivšim kolonijama. Pored toga, ukinuta je smrtna kazna, a uvedeno pravo na pobačaj, premijerka Margaret Thatcher surovo se obračunala s rudarima, Hong Kong je vraćen Kini, legalizirani su istospolni brakovi te je Velika Britanija ratovala u Afganistanu, Iraku te protiv Argentine na Falklandskim Otocima.
Političku su nestabilnost u posljednjem desetljeću vladavine Elizabete II donijeli propali referendum za nezavisnost Škotske 2014. godine te izlazak Velike Britanije iz Europske unije izglasan 2016. godine.
Novi kralj i njegova obitelj
Prema redu nasljedstva, kraljicu Elizabetu II je nakon smrti naslijedio njezin sin princ Charles, rođen 1948. godine. On je sa 73 godine postao i najstariji britanski kralj u trenutku stupanja na prijestolje. Do sada je tu titulu držao Vilim IV, koji je 1830. godine na vlast došao sa 64 godine.
Ako ne bude preuzeo drugo kraljevsko ime, kako je učinio njegov djed Juraj VI (rođeno mu je i obiteljsko ime bilo Albert), vladat će kao Karlo III. Posljednji je put Ujedinjeno Kraljevstvo monarha zvanog Karlo imalo prije 337 godina. Bude li želio novo kraljevsko ime, najvjerojatnije će izabrati jedno od svojih drugih imena: Filip (Philip), Artur (Arthur) ili Juraj (George).
Novi kralj najvjerojatnije će biti okrunjen tek naredne godine, ali formalno odmah stupa na prijestolje.
Charles je u javnosti poznat kao veliki zagovornik održivog razvoja, ali je u posljednje vrijeme smanjio svoj angažman kako bi se više mogao posvetiti preuzimanju kraljičinih obveza.
Charles je trenutno oženjen svojom drugom suprugom Camillom, vojvotkinjom od Cornwalla. Još nije poznato hoće li Camilla postati kraljica supruga ili ostati vojvotkinja, kako je prvobitno bilo najavljeno kad se udala za Charlesa. Elizabeta II je u obraćanju ove godine rekla kako bi ipak iskreno željela da Camilla dobije titulu kraljice.
Novi monarh Ujedinjenog Kraljevstva iz prvog braka s princezom Dianom ima dva sina Williama i Harryja. Charles i Diana su 1990-ih prošli kroz veoma javan i prljav razvod, a Diana je 1997. godine tragično preminula u saobraćajnoj nesreći u Parizu.
Poslije smrti kraljice Elizabete II dolazi do promjene u nasljednom redu, tako da je novi prijestolonasljednik Ujedinjenog Kraljevstva princ William, vojvoda od Cambridgea, koji je oženjen princezom Kate, vojvotkinjom od Cambridgea. Njih dvoje imaju troje djece Georgea, princa od Cambridgea, Charlotte, princezu od Cambridgea, te Louisa, princa od Cambridgea, koji se u tom istom redu nalaze i u nasljednoj liniji.
Prije rođenja princa Georgea promijenjena su pravila nasljedstva kako bi i djevojčice mogle postati prijestolonasljednice čak i ako kasnije dobiju mlađeg brata. Prema starom zakonu, žene su na prijestolje mogle stupiti samo ako u svojoj generaciji nisu imale više muških nasljednika.
Princ Harry, vojvoda od Sussexa, oženjen je glumicom Meghan Markle, vojvotkinjom od Sussexa, koja je u intervjuu s Oprah Winfrey javno govorila o poteškoćama života u kraljevskoj obitelji. Žive u Sjedinjenim Američkim Državama sa sinom Archijem i kćeri Lilibet, čije ime je bilo obiteljski nadimak Elizabete II. Djeca im nemaju kraljevske titule već se prezivaju Mountbatten-Windsor.
Važnost monarhije i pad popularnosti
Britanija je ustavna monarhija i kralj obnaša ceremonijalnu ulogu, no veliki dio javnosti i dalje smatra kako je kraljevska obitelj u zemlji kohezivni faktor. Međutim, statistika pokazuje kako će se obitelj nakon kraljičine smrti narodu morati dokazivati.
U istraživanju objavljenom prije tri mjeseca povodom platinastog jubileja kraljice Elizabete II, 62 posto ispitanika je reklo kako podržava opstanak monarhije, dok je 22 posto reklo kako bi radije vidjelo izabranog šefa države. Među ispitanicima, čak 84 posto glasača vladajuće Konzervativne stranke podržava monarhiju. Međutim, od Laburista samo 48 posto podržava ideju nasljednog položaja šefa države.
Upitani je li institucija monarhije dobra za UK, 56 posto ispitanika odgovorilo je potvrdno. Međutim, taj je broj drastično opao od prosinca 2012. godine, kada je iznosio 73 posto.
U posljednjih je deset godina podrška za nastavak monarhije opala za 13 postotnih bodova, pokazalo je istraživanje YouGova.
Pritom većina Britanaca smatra kako je kraljevska obitelj za 70 godina vladavine Elizabete II izgubila na svojoj važnosti.
Tijekom godina je kraljevska obitelj proživjela niz skandala: razvod Charlesa i Diane koja je za BBC dala čuveni intervju u kojem je otvoreno govorila o svom braku; razvod Sare Ferguson i princa Andrewa, nacistički kostim princa Harryja na raskalašenom provodu; javni ispadi vojvotkinje Meghan o problemima obitelji; te pogodba princa Andrewa na američkom sudu nakon optužbi za seksualno zlostavljanje Virginije Giuffre u okviru skandala s Jeffreyjem Epsteinom.