Iran je u utorak ispalio oko 200 balističkih projektila na Izrael, što je oštra, ali kratka eskalacija između bliskoistočnih protivnika koja je prijetila da će izazvati novu rundu napada dok je premijer Benjamin Netanyahu obećao uzvratiti. Napad je počeo oko 19:30 sati po izraelskom vremenu, nakon što je SAD samo nekoliko sati ranije upozorio da je napad neizbježan. Izraelske obrambene snage rekle su da su mnoge rakete presretnute.
Napad u utorak bio je odmazda nakon što je Izrael izveo dramatičnu seriju napada na Libanon posljednjih dana, ubivši vođu Hezbollaha Hassana Nasrallaha u zračnom napadu u Bejrutu i poslavši kopnene snage preko granice. Teheran je također zaprijetio osvetom nakon što je politički vođa Hamasa ubijen u Teheranu u srpnju - za napad se okrivljuje Izrael.
Desetljeća sukoba
Konflikt niskog ključanja između Izraela i Irana desetljećima je oblikovao Bliski istok. Od mnogih sukoba koji su potresali regiju, njihov je dugo bio među najeksplozivnijim. Njih dvojica su napadali jedan drugoga - uglavnom tiho, a u slučaju Irana često preko posrednika - izbjegavajući eskalaciju u izravni rat, objašnjava Bloombergov urednik Ethan Bronner.
Sukob je ušao u opasnu novu fazu izbijanjem aktualnog rata između Izraela i palestinske skupine Hamas. Ta je borba privukla druge militantne skupine koje podržava Iran, kao i sam Iran. Napetosti su porasle krajem rujna kada su izraelske snage ubile vođu Hezbollaha, najcjenjenijeg regionalnog saveznika Irana, i krenule u južni Libanon kao dio kampanje protiv milicije. Izraelska vojska je 1. listopada rekla da je Iran ispalio više od 100 projektila izravno na zemlju u velikoj eskalaciji.
Zašto su Izrael i Iran neprijatelji?
Izrael i Iran bili su saveznici počevši od 1950-ih za vrijeme vladavine posljednjeg iranskog monarha, šaha Mohammada Reze Pahlavija, ali prijateljstvo je naglo prekinuto s islamskom revolucijom u Iranu 1979. godine. Novi čelnici zemlje zauzeli su snažan protuizraelski stav, osuđujući židovsku državu kao imperijalistička sila na Bliskom istoku. Iran je podupirao skupine koje se redovito bore protiv Izraela, posebice Hamas, Hezbollah i Huti pobunjenike, koje SAD sve smatra terorističkim organizacijama.
Izrael smatra potencijal Irana da izgradi nuklearno oružje prijetnjom svom postojanju i smatra se da stoji iza kampanje sabotaže protiv atomskog programa zemlje. Iranski čelnici kažu da nemaju ambicija da naprave nuklearno oružje. Izraelci ukazuju na skrivene dokumente koje su njihovi obavještajci izvukli iz Irana 2018., a koji sugeriraju suprotno. Izraelski su dužnosnici opetovano implicirali da bi Iran, ako bi dosegao granicu oružane sposobnosti, napao njegov nuklearni program koristeći zračne snage, kao što su učinili s Irakom 1981. i Sirijom 2007. godine.
Koja je uloga Hezbollaha?
Libanon je najstarija ratna fronta u sjeni. Kao reakcija na izraelsku invaziju na jug zemlje 1982., militantnu skupinu koja će postati Hezbollah osnovali su libanonski muslimani koji pripadaju šijitskom ogranku islama dominantnom u Iranu. Njihova je skupina u određenoj mjeri postala opunomoćenik glavnih iranskih sigurnosnih snaga, Islamske revolucionarne garde.
Izrael i Hezbollah su se više puta borili, uključujući i rat 2006. godine. Otkako je Hamas napao Izrael iz Pojasa Gaze 7. listopada 2023. izazivajući sadašnji rat, Hezbollah je izrazio solidarnost s Hamasom ispaljujući projektile, minobacače i rakete na Izrael gotovo svakodnevno, potaknuvši Izrael da odgovori. Sa svojim značajnim borbenim snagama i arsenalom, koji uključuje dalekometne i precizno navođene projektile, Hezbollah se smatra najdragocjenijim sredstvom koje Iran ima za projiciranje utjecaja na Bliskom istoku.
Koje su druge fronte izraelsko-iranskog sukoba?
Sirija. Tijekom građanskog rata u Siriji Iran je izgradio vojnu prisutnost u toj zemlji. To je učinio kako bi podržao svog saveznika, predsjednika Bashara al-Assada, i kako bi pomogao Hezbollahu stvaranjem kopnenog mosta za prijenos oružja iz Irana preko Iraka i Sirije. Za Izrael je ovo stvorilo drugu neprijateljsku prisutnost na njegovoj sjevernoj granici iza Hezbollahove. U nastojanju da se tome suprotstavi i zaustavi protok oružja, Izrael je godinama izvodio napade unutar Sirije na pošiljke oružja i druge ciljeve za koje kaže da su povezani s Iranom i njegovim saveznicima, u nekim slučajevima ubijajući Irance, prema medijskim izvješćima. Udari na iranske ciljeve u Siriji koji se pripisuju Izraelu ubrzali su se nakon 7. listopada 2023. godine.
Regionalne vode. Napadi po principu "milo za drago" na komercijalna plovila započeli su 2019. godine. Iako ni Izrael ni Iran nisu prihvatili odgovornost za napade na brodove koji su međusobno povezani, mnogi vjeruju da oni stoje iza njih. Mete su uključivale iranske tankere koji su prevozili naftu namijenjenu Siriji; iranski brod uz obalu Jemena koji je služio kao plutajuća baza Revolucionarne garde; i teretni brodovi koji pripadaju ili su povezani s Izraelcima.
U eskalaciji bitaka na moru, jemenski pobunjenici Huti poremetili su plovidbu u Crvenom moru napadajući brodove u znak solidarnosti s Hamasom. Kažu da ciljaju brodove povezane s Izraelom, kao i SAD-om i Velikom Britanijom, koji su pokrenuli osvetničke napade na mete Huta. Ali pogođeni su i brodovi bez takvih veza.
Jemen. Huti, koji kontroliraju sjeverozapadni Jemen od izbijanja građanskog rata 2014., također bacaju projektile i bespilotne letjelice na Izrael. Većina je presretnuta, ali dron Huta ubio je čovjeka u Tel Avivu u srpnju. Izrael je pokrenuo uzvratne zračne napade na Jemen.
Irak. Optužujući separatističke skupine u iračkoj autonomnoj regiji Kurdistan da surađuju sa stranim sigurnosnim službama protiv njega, Iran je pokrenuo više napada u regiji od kraja 2022. godine. Izrael je u prošlosti koristio objekte u sjevernom Iraku za prikupljanje obavještajnih podataka o Iranu, prema više izvješća.
Što je s napadima unutar dviju država?
Izrael i Iran prvi su put razmijenili vatru u domovinama drugih ranije ove godine. Iran je 13. travnja pokrenuo napad projektilima i bespilotnim letjelicama na Izrael. Bio je ubrzan zračnim napadom dva tjedna ranije na iranske diplomatske zgrade u glavnom gradu Sirije Damasku, koji se naširoko pripisivao, ali ga Izrael nije priznao. U udaru je ubijeno sedam iranskih vojnih osoba, uključujući i glavnog zapovjednika Revolucionarne garde.
Iranski napad izazvao je ograničeniji uzvratni napad Izraela 19. travnja. Iako su oba napada uzrokovala minimalnu štetu, stvorila su presedan za otvorene, izravne borbe između dviju zemalja.
U prošlosti je Iran uglavnom apsorbirao izraelske napade na svoje interese u Siriji. U jednoj iznimci, tamošnje snage su 2018. ispalile projektile prema izraelskim položajima na Golanskoj visoravni, visoravni koju je Izrael osvojio od Sirije u ratu 1967. i kasnije anektirao. Izrael je odgovorio mnogo većom demonstracijom sile.
Tajni napadi u dvije domovine bili su češći. I Iran i Hamas optužuju Izrael da je odgovoran za ubojstvo političkog vođe Hamasa Ismaila Haniyeha 31. srpnja u Teheranu. Mnogi vjeruju da Izrael stoji iza atentata na pet iranskih nuklearnih znanstvenika u Teheranu 2010. i nekoliko napada na nuklearna postrojenja unutar Irana.
Prije više od deset godina zlonamjerni softver poznat kao Stuxnet ugrozio je operacije u iranskom postrojenju za nuklearno obogaćivanje u onome za što se sumnja da je bila operacija SAD-a i Izraela.
U listopadu 2021. iranski general rekao je da Izrael vjerojatno stoji iza kibernetičkog napada koji je paralizirao benzinske postaje diljem Irana. A u siječnju 2023., nakon što je iransko skladište streljiva u blizini središnjeg grada Isfahana napadnuto dronom, dvije su američke novine izvijestile da je Izrael odgovoran.
Kibernetički napadi koje je pokrenuo Iran uključuju hakiranje koje je nastojalo onesposobiti računala i protok vode u dva izraelska okruga, prema Vijeću za vanjske odnose.
Čija je vojska jača?
Izraelske snage imaju ogromnu tehnološku prednost nad iranskim. To se djelomično svodi na vojnu i financijsku potporu SAD-a, koji je dugo pokušavao osigurati prednost Izraela kao dio svoje predanosti sigurnosti židovske države. Na primjer, Izrael je dosad jedina država na Bliskom istoku koja je kupila borbeni zrakoplov F-35 tvrtke Lockheed Martin - najskuplji sustav naoružanja do sada, piše Bloomberg.
Također se široko vjeruje da Izrael ima nuklearno oružje, iako to nikada nisu priznali. Iran je nakupio dovoljno obogaćenog urana za izradu nekoliko nuklearnih bombi ako njegovi čelnici odluče pročistiti teški metal do razine od 90 posto, koja se obično koristi u takvom oružju. Morali bi još svladati proces pretvaranja goriva u oružje kako bi proizveli operativni uređaj sposoban pogoditi udaljenu metu.
Sankcije i politička izolacija ometale su pristup Irana stranoj vojnoj tehnologiji, tjerajući ga da razvije vlastito oružje, uključujući projektile i bespilotne letjelice koje je ispalio protiv Izraela u travnju. Iranski borbeni zrakoplovi uglavnom su stariji modeli naslijeđeni prije revolucije u zemlji 1979. godine. Zemlja se nada da će unaprijediti svoje vojne sposobnosti kroz eskalaciju suradnje s Rusijom. Do sada, vrhunska ruska vojna oprema koju Iran najviše želi, uključujući borbene zrakoplove Sukhoi Su-35, ostaje na njegovoj listi želja.
Iako je u tehnološkom nedostatku, smatra se da iranska vojska ima značajnu zalihu balističkih i krstarećih projektila i jeftinih bespilotnih letjelica ili dronova koje je rasporedila protiv Izraela u travnju.
Ono što je Iran naučio u tom napadu je to da je probijanje izraelske značajne protuzračne obrane veliki izazov. Prolaze pokraj izraelskih zračnih snaga. Tu su zatim i izraelski protuzračni obrambeni sustavi Arrow i David's Sling, koji su zajedno s američkim i drugim savezničkim snagama u regiji presreli 99 posto od više od 300 dronova i projektila koje je Iran ispalio, prema izraelskoj vojsci.
Vlastiti obrambeni arsenal Irana uključuje raketne sustave zemlja-zrak, uključujući ruski S-300 za suzbijanje zrakoplova i krstarećih projektila i antibalistički raketni sustav Arman lokalne proizvodnje. Oni nisu ni približno testirani u bitkama kao izraelska obrana - što je dokaz iranske sklonosti asimetričnom ratovanju, gdje može projicirati veću moć, u odnosu na borbu licem u lice.