Paket reformi predsjednika Argentine Javiera Mileija odnio je značajnu pobjedu, pošto je Senat odobrio njegov tzv. omnibus zakon i ratifikovao nekoliko poglavlja u drugom krugu glasanja.
Poslije nedjelja napetih pregovora, senatori su na opštem glasanju u srijedu uvečer usvojili predsjednikov plan naklonjen tržištu, nakon što je potpredsjednica Victoria Villarruel prelomila, poslije neriješene situacije 36-36.
Oni su također odobrili prvih šest poglavlja zakona, u koje spadaju reforma rada, privatizacija i davanje vanrednih ovlaštenja Mileiju nad ekonomskom politikom, u drugom krugu glasanja sa sličnom malom razlikom.
Osim nekih nedavnih neuspjeha, činilo se da su odobrenja dovela Mileija u poziciju za njegovo najveće zakonodavno dostignuće, za šta će investitori vjerovatno navijati. Iako je prijedlog zakona prošao kroz značajne revizije i kompromise, on sadrži mjere osmišljene da zemlju učine privlačnijom za poslodavce i poslovne interese.
Njegovo napredovanje dokazuje da Milei može da donosi zakone uprkos neprijateljskom odnosu sa članovima Kongresa, koje nastavlja da omalovažava.
"Mileijeva administracija je tako osigurala svoju prvu zakonodavnu pobjedu, uprkos ograničenoj zastupljenosti u Kongresu", rekao je Diego Pereira, ekonomista u JPMorganu.
Glasanje u Senatu u drugom krugu, poznato kao posebno glasanje, nastavljeno je u četvrtak rano ujutro. Trgovanje državnim obveznicama i povezanim svop ugovorima je bilo zatvoreno, kako je prijedlog zakona napredovao. I obveznice i ugovori su bili nestabilni na nedavnim sjednicama, zbog neizvjesnosti glasanja.
Još jedan prijedlog zakona, usmjeren na fiskalnu politiku, također čeka glasanje u Senatu. Ako oba zakona budu odobrena, oni će se vratiti u Donji dom, gdje su ih poslanici usvojili u većem broju krajem aprila, prije nego što su u Senatu izvršene promjene.
"Ovo je pozitivan razvoj događaja za investitore, koji su još uvijek na stendbaju s Argentinom", rekao je Marcelo Garcia, direktor za politički rizik Latinske Amerike u konsultantskoj kući Horizon Engage. "Tijesan ishod ovog glasanja u Senatu znači da će vlada Mileija morati nastaviti razvijati svoje početne pregovaračke vještine", dodao je.
Otpor Mileijevim reformama eskalirao je ispred Kongresa u srijedu popodne, dok su demonstranti bacali kamenje, razbijeno staklo i Molotovljeve koktele na policiju, pokušavajući da vodenim topovima i suzavcima raščiste dio obližnjeg trga.
Demonstranti su također prevrnuli i zapalili automobil. Na desetine ljudi je privedeno, a najmanje devetero je hospitalizovano, uključujući više članova Donjeg doma Kongresa, prenose lokalni mediji. Demonstracije su ispraćene i lupanjem o šerpe širom prijestonice, kada je pao mrak.
Mileijeva stranka je ranije u srijedu izmijenila nacrt zakona kako bi povećala svoje šanse (na glasanju) - između ostalog, uklanjanjem državne aviokompanije Aerolineas Argentinas s liste firmi koje ispunjavaju uslove za privatizaciju.
Kontroverzna ponuda je prethodno ugrozila cijelo poglavlje o privatizaciji prijedloga zakona, koje se također odnosi na energetske i transportne firme.
Inače, stranka argentinskog predsjednika ima samo sedam od 72 mjesta u Gornjem domu. Nasuprot tome, peronisti imaju 33 senatora.