Maxim Oreshkin je pomogao da se izgradi “Tvrđava Rusija”. Taman kad je izgledalo da su sankcije nanijele štetu državi tvrđavi, Oreškin je smislio prepoznatljiv gambit da pokuša da razbije ekonomsku opsadu.
Ruski rat protiv Ukrajine još nije bio star ni mjesec dana i blickrig se već pretvarao u žestok udar. Ekonomski udar je također bio oštar, jer se vlada borila da izbjegne neispunjavanje obaveza, a rublja je pala tonula.
Vladimir Putin je 23. marta uzvratio, zahtevajući da protivnici Rusije u Europi plate svoje ogromne račune za prirodni gas u rubljama.
Oreshkin, predsjednikov 40-godišnji ekonomski pomoćnik, autor je ovakvog kockanja koji je riskirao da se pokidaju ugovori i pokvare decenije presedana, navode neimenovani izvorima.
Od invazije 24. februara, on se pojavio kao ključni član Putinovog užeg kruga o ekonomskoj politici, jedan od nekoliko insajdera sa zapadnim financijskim iskustvom koji sada pomažu da se upravlja odgovorom Kremlja.
"Oni su sada zauzeti smišljanjem kako da zaobiđu sankcije i to rade prilično uspješno", rekao je Sergei Guriev, ekonomista koji je savjetovao vladu u ranim godinama Putinove vladavine, ali je kasnije pobjegao u Pariz, gdje je sada rektor u Sciences Po. "Ali sav zarađeni novac ide za financiranje rata."
Šteta izbjegnuta
Obrana je pomogla Kremlju da izbjegne najveću ekonomsku štetu od koje se plašio kada su sankcije prvi put uvedene. Prognostičari sada vide upola manju kontrakciju ruske ekonomije ove godine. Rublja je nadoknadila svoje rane gubitke i postala najbolja valuta jer se desetine milijardi dolara i eura slivaju za energente i drugi izvoz.
Korišćenjem utjecaja Rusije na isporuku gasa Europi, Oreshkinova ideja kako da digne potražnju za rubljom omogućila je Putinu da izgleda kao da se bori protiv prvobitnog napada sankcija. To je na kraju primoralo EU da odustane jer je većina velikih potrošača potpisala nove uvjete koji su uključivali zahtjev za otvaranje posebnih računa kod Gazprombank JSC, čime je zajmodavac oslobođen sankcija.
"Smatram da je efekat korišćenja šeme rublje za gas pozitivan", rekao je Oreshkin za Bloomberg, odbivši da komentariše svoju ulogu u njenom osmišljavanju.
Šaptao je retoričke procvate koji su potom završavali u predsjedničkim govorima. On je skovao frazu koju će Putin uskoro ponavljati iznova i iznova, opisujući zapljenu ruskih međunarodnih rezervi kao "stvarno neizvršenje obaveza" SAD i Europske unije prema Rusiji.
On je također pomogao u izradi planova za ograničavanje posljedica pošto su ruske banke odsječene od servisa za razmjenu financijskih transakcija SWIFT i suprotstavio se pozivima drugih uticajnih insajdera za većom državnom kontrolom, dok ruska ekonomija raste izolovana od svijeta s kojim su Oreshkin i njegovi saveznici nekada tražili bliže veze.
Putin ga je poveo sa sobom na nedavno putovanje u Iran, koji ima decenije iskustva u suočavanju sa zapadnim sankcijama. Upitan o idejama Islamske republike za prevazilaženje ograničenja, Oreshkin se pohvalio: "naše su mnogo bolje".
Oreshkin je bivši bankar u ruskoj jedinici Societe Generale SA, koji sada koristi svoje zapadno iskustvo da ublaži utjecaj sankcija. Oreshkin je deo kadra zvaničnika koji su dugo pokušavali da hodaju po tankoj liniji između kreiranja ekonomske politike naklonjene investitorima i Putinove rastuće represije.
Rat je učinio to balansiranje gotovo nemogućim, jer su Oreshkin i njegove kolege pogođeni sankcijama dok njihova ekonomska politika služi ratnoj mašini Kremlja.
Tehnokrata
"Tačno vidim kako bi neko od tehnokrata rekao - Evo ja radim ovu zaista važnu stvar na platnim sistemima, o bankarstvu, ovo je moja oblast odgovornosti. Održavam stabilnost i nastaviću to da radim", rekao je Jacob Nell, koji je kao ruski ekonomista u Morgan Stanley svojevremeno doveo investitore da upoznaju Oreshkina.
„Bilo je obrambeno pre 24. februara, ali nije poslije“, dodao je Nell, koji je sada član međunarodne radne grupe koja savjetuje SAD i Evropu o tome kako da osmisle sankcije Rusiji.
Oreshkin je deo generacije koja je bila most spajanja između kraj sovjetske ere i onoga što je u Rusiji postalo poznato kao burne 1990-te, period teškoća i ekonomske smelosti, vrijeme kada je bio tinejdžer.
Trideset godina mlađi od Putina, on je bio najmlađi od dvojice sinova u porodici moskovskih akademika, koji je odrastao u svetu potpuno drugačijem od predsjednikovih teškog početka u poslijeratnom Lenjingradu.
Skupina tehnokrata
Oreshkinova kohorta (grupa saradnika) tehnokrata uključuje zamjenika guvernera Banke Rusije Alexeya Zabotkina (44) i zamjenika ministra financija Vladimira Kolycheva (39). Diplomci elitnih ruskih ekonomskih škola, ugovarali su poslove u evropskim zajmodavcima u državnoj investicionoj banci VTB Capital, pre nego što su dobili imenovanja do najviših državnih funkcija.
Napuštajući privatni sektor, posvetili su se izgradnja Putinove financijske tvrđave. Što je Putin bio oštriji prema kritičarima i rivalima u inostranstvu i kod kuće, oni su postajali nezamjenljiviji u izgradnji otpornosti za održivost ekonomije kada dolazi do velikih šokova.
Tijekom svog trogodišnjeg rada u Ministarstvu financija, Oreshkin je bio među zvaničnicima koji su osmislili mehanizam za preusmjeravanje stotina milijardi dolara prihoda od izvoza nafte i gasa u suvereni fond kako bi pomogao Kremlju da prevlada krizu poput prvih talasa sankcija SAD i Europe zbog Krima 2014.
Međutim, godine zaštite privrede od sankcija i stvaranja rezervi nisu bile dovoljne da se privreda zaštiti nakon invazije. SAD i njihovi saveznici zamrznuli su veći deo rezervi od 600 milijardi dolara koje je Oreshkinova politika pomogla da se izgradi. Usprkos svim njegovim naporima da skrene krivicu, Rusija nije uspela da izvrši otplatu duga i prvi put u jednom stoljeću je iznevjerila obaveze. Ekonomija ne ide tako loše kao što se strahovalo nakon invazije, ali je i dalje na putu za jednu od najdubljih recesija decenijama unazad.
Ne tako davno viđen kao politički laki igrač, Oreshkin se posebno pojavio kao ekonomska desna ruka predsjednika u ratu.
"Putin i dalje vjeruje našim ekonomistima", rekao je Gurijev.
Pošto su se neki moćni igrači Kremlja zalagali za ponovno uspostavljanje državne kontrole nad ekonomijom, Oreshkin je uzvratio, do sada uspješno.
Retorika se mijenja
"Rusija neće napustiti tržišnu ekonomiju", rekao je Oreshkin odgovarajući na pitanja Bloomberga. "Naprotiv, kreće se u suprotnom smjeru. Privatna inicijativa se sada posebno potiče. To predsjednik stalno primećuje u svojim govorima".
Ipak, on i njegovi saveznici sve više usvajaju oštru retoriku nekada marginalnih ruskih kritičara zapadnog kapitalizma.
Oreshkin je usporedio američku valutu sa "drogom koja se koristi za zavisnika cijelog sveta". Aleksey Moiseev, 49-godišnji zamjenik ministra financija i još jedan bivši zaposleni u VTB Capital, rekao je da je intenzitet sankcija jednak detonaciji "financijske nuklearne bombe".
Ako ostavimo retoriku na stranu, mere protiv krize koje su do sada poduzete u velikoj mjeri su bliske principu koji se oslanja na mejnstrim ekonomiju, pri čemu su političari već ukinuli kontrolu kapitala koja je korišćena za zatvaranje Rusije nakon invazije.
To možda neće biti dovoljno da se osigura njihovo nasljeđe.
"Ono što su radili u prvim godinama svog boravka u Ministarstvu financija i centralnoj banci je već poništeno", rekao je Konstantin Sonin, ekonomista rođen u Moskvi sa Univerziteta u Čikagu, koji je dugo kritikovao politiku pod Putinom. "Sada se njihov rad ne razlikuje od rada visoko plaćenih službenika u vladi koja vodi zločinački rat."