Pedro Sánchez Pérez-Castejón rekao je da će ostati španjolski premijer nakon što se prije nekoliko dana povukao iz javnosti kako bi razmotrio svoju budućnost.
Sánchez je svoju odluku objavio u televizijskoj izjavi iz svoje službene rezidencije u Madridu. Prošlog je tjedna 52-godišnji premijer rekao da razmišlja o ostavci nakon što je sudac otvorio slučaj protiv njegove supruge Maríje Begoñe Gómez Fernández zbog navodne trgovine utjecajem.
Ta objava dolazi nedugo nakon teško izborenog trećeg mandata i okončava dane konfuzije. Više puta je rekao da je istraga dio zavjere desnice kako bi maltretirala njegovu obitelj.
"Odlučio sam nastaviti, ako je moguće s više energije, biti šef vlade", rekao je, te nije odgovarao na pitanja. "Pred svima vama preuzimam svoju obvezu da ću neumorno, čvrsto i smireno raditi na neophodnoj obnovi naše demokracije."
Dok su ga njegovi kolege socijalisti pozvali da ostane na prosvjedima tijekom vikenda, Sánchezovi kritičari optužili su ga da glumi žrtvu, a mnogi u njegovoj stranci nisu zadovoljni načinom na koji je riješio problem.
Istragu o poslovanju njegove supruge potaknula je antikorupcijska organizacija s krajnje desničarskim vezama.
Sánchez i njegova vlada dugo su imali napete odnose s velikim dijelom pravosuđa, za koje smatraju da su uglavnom konzervativni i bliski Narodnoj stranci desnog centra. Socijalisti u parlamentu oštro su kritizirali sudove, tvrdeći da su mnoge pravne odluke politički motivirane.
Ekstremno desna skupina Vox redovito je pokušavala poništiti zakone koje je usvojila vlada žalbama na sudovima.
Sánchezova odluka dolazi u intenzivnom trenutku u španjolskoj politici, jer Katalonija održava regionalne izbore 12. svibnja. Sánchezova socijalistička stranka bila je na putu da preuzme vlast od sadašnjih separatista, ali je premijerova prošlotjedna najava pospješila početak kampanje i natjerala socijalističkog kandidata da preinači svoju strategiju u posljednjem trenutku.
Nestabilna politika u drugoj po veličini regiji u zemlji imala je ogroman utjecaj još od nezakonitog referenduma o neovisnosti 2017., a ishod glasovanja sljedećeg mjeseca mogao bi imati široke nacionalne implikacije.
Iako je španjolsko gospodarstvo ovisno o turizmu patilo za vrijeme pandemije više od mnogih drugih zemalja, Sánchez je ostvario solidan gospodarski rast otkako je preuzeo dužnost 2018. godine, što je redovito svrstavalo zemlju među najbolje u eurozoni.
Unatoč toj ekspanziji, Sánchezova ekonomska politika privukla je kritike, uglavnom zato što je vodila do povećanja državnog duga te nije uspio pridobiti svoju koaliciju da podrži velike reforme. Zemlja bi trebala biti drugi najveći primatelj sredstava EU-a za oporavak, ali ne uspijeva u potpunosti iskoristiti prednosti zbog nesposobnosti da se proguraju potrebni zakoni.