Hrvatska politička scena trenutno je poprište intenzivnih pregovora, gdje se različiti akteri nadmeću za pozicije i formiranje nove vlade. Politički konzultant Krešimir Macan i ustavni stručnjak Mato Palić pružili su dublji uvid u dinamiku političkih procesa, ali i ustavnu složenost koja okružuje trenutnu situaciju.
Krešimir Macan ističe kako ljevica još uvijek ima šanse za koaliranje unatoč percepciji da je HDZ u prednosti. Macan je naglasio kako bi do dogovora o sastavljanju nove Vlade moglo doći brže nego što se očekuje.
"Vidjeli smo da predsjednik Zoran Milanović najavljuje nekakve radikalne poteze ako do dogovora ne dođe u roku od 30 dana. I on stvara presing da do dogovora dođe što prije. Tako da vjerujem da ćemo ga imati brže nego što mislim. Trebamo biti realni, danas će tek biti objavljeni konačni rezultati izbora. Jučer su bili ponovljeni izbori", rekao je za Hrvatski radio.
DP ključni igrač
Rasprave o mogućim mjestima u novoj Vladi otvaraju se s glasinama o tome što Demokratski pokret traži. Macan smatra kako su špekulacije o ministarstvima poput MUP-a, kulture, pravosuđa i regionalnog razvoja slične zahtjevima koje je ranije postavljao Most.
"Tu ima dosta spinanja. Jedni i drugi su rekli da nije bilo formalnih razgovora. Ovo su možda neke želje. Možda netko projicira da bi se stvorio strah. Stvorio se strah da se vraćamo u 2015. godinu i da država ide nazad. Ako ljevica vidi da se ne može sastaviti vlada bez DP-a i ako zahtjevi budu radikalni, moglo bi doći do straha na tom dijelu spektra", smatra.
Macan smatra kako bi Ivan Penava mogao biti ključna figura u formiranju protuhadezeovske koalicije. "To bi bio posljednji džoker koji bi se bacio na stol. Isto je bilo ponuđeno Mostu. U tom nekom posljednjem potezu, da bi se stvorila anti-HDZ koalicija, što je moguće", smatra Macan.
Dodaje da ako HDZ počne razgovarati s liberalima, DP bi im mogao reći: "Sad ćemo vam mi pokazati svoju snagu."
Teorija o Anušiću na čelu HDZ-a
Špekulacije o željama Domovinskog pokreta da dosadašnji ministar obrane Ivan Anušić preuzme vođenje HDZ-a, a da Andrej Plenković ode u Bruxelles, nagovještavaju turbulentne unutarstranačke borbe.
"To je želja. To je očita želja u DP-u. Zato se naglašava uloga Anušića koja bi mogla napraviti raskol u HDZ-u. Tu će i ljevica reagirati, ali i sam Plenković, zato što je odlazak u EU na dugom štapu. Jučer sam se šalio da je jednako komplicirano kao sastavljanje lijeve vlade. To su puste želje", smatra Macan. No, dodaje, Anušić je ključna osoba za pregovore.
"Mislim da je glavni tajnik DP-a rekao: 'Mi smo prijatelji, mi se znamo'. Oni se u Slavoniji svi znaju. Većina njih je bila u HDZ-u. Jednostavno, on ima njih na brzom pozivanju. S njima se razumije", kazao je.
Najlakše je razbijati najslabije, smatra Macan, i da se Milorad Pupovac dobro postavio. "To je dobar početak pregovora, jer su se postavili kao: 'Nemojte nas dijeliti'. Svi moraju računati da će taj blok nastupati u odlučnom potezu. Zasad ih treba računati kao blok od osam članova, a ne pojedinačno", dodao je.
Ustavna neizvjesnost
Ustavni stručnjak Palić fokus stavlja na ustavnu dimenziju političke situacije, ističući nejasnoće u vezi s upozorenjem Ustavnog suda te mogućnost Milanovićeve ostavke. Naglašava da ostavka ne može anulirati prethodno neustavno ponašanje te da je Ustavni sud poslao upozorenje.
"Njemu se ne može povjeriti mandat za sastav vlada, niti može biti izabran za predsjednika vlade u Saboru", objasnio je Palić. Smatra kako učinak ostavke "ne može anulirati neustavno ponašanje".
Paliću je simptomatično i što je predsjednik licitirao imenima mogućih ministara. "Nije jasno razgraničeno što predsjednik smije, a što ne. Međutim, meni osobno je sve dovoljno jasno. Jedino je nejasno zbog čega je Milanović mislio da Usud neće ponovno reagirati", smatra Palić.
Ustavni sud nije išao na najdrastičniji način poništavati izborne rezultate. "To bi bilo izuzetno pogrešno da Ustavni sud jednim potezom poništi volju birača. Time bi bile kažnjene stranke i drugi sudionici koji svojim ponašanjem nisu išli izvan zakonskih i ustavnih okvira", zaključio je.
Dok političke stranke u Hrvatskoj nastavljaju pregovore o formiranju nove vlade, pravna nejasnoća i špekulacije o mogućim scenarijima dodaju kompleksnost političkoj situaciji.