Zemlje Europske unije postigle su politički dogovor da smanje svoju upotrebu plina za 15 posto tijekom sljedeće zime, jer izgledi za potpuni prekid opskrbe iz Rusije postaju sve vjerojatniji.
Ministri energetike na sastanku u Bruxellesu dali su zeleno svjetlo prijedlogu o dobrovoljnom smanjenju potrošnje plina tijekom sljedećih mjeseci, objavilo je češko predsjedništvo EU-a u objavi na Twitteru. Plan čini cilj od 15 posto smanjenja obaveznim u hitnim situacijama, kao što je ozbiljan prekid protoka iz Rusije, iako uz određena isključenja za posebno ranjive nacije ili one koje su sastavni dio mreže bloka u cjelini.
Mađarska je bila jedina zemlja koja je glasala protiv pravila, tvitao je luksemburški ministar vanjskih poslova Claude Turmes.
Brz tempo dogovora, pri čemu je Europska komisija prvi put predložila uredbu prošlog tjedna, odražava ubrzano opadanje protoka plina iz Rusije. Opskrba putem ključnog plinovoda Sjeverni tok 1 trebala bi pasti na oko 20 posto kapaciteta od srijede, a Gazprom PJSC priopćio je da je još jedna turbina na održavanju i da će biti povučena iz upotrebe.
Zbog toga su izgledi da će zemlje EU-a uspjeti postići cilj od 80 posto popunjenosti skladišta plinom još manje vjerojatni, povećavajući uloge za smanjenje potražnje za plinom. Nakon dogovora, pravila bi trebala ući u zakone EU-a tijekom sljedećih dana.
Nova pravila su "korak bez presedana u europskoj solidarnosti", rekao je Sven Giegold, zamjenik njemačkog ministra gospodarstva. "Države članice koje ne uvoze ruski plin pokazuju podršku i obvezale su se smanjiti potrošnju. Ovo se nikada prije nije dogodilo."
Zabrinutost zbog rezova
Uoči sastanka, brojne su zemlje, uključujući Italiju, Mađarsku, Poljsku, Portugal i Španjolsku, izrazile zabrinutost zbog ciljeva smanjenja, navodeći već postignuta smanjenja potražnje, nedostatak plinskih veza s drugim zemljama i činjenicu da odluke o energije obično su nacionalna nadležnost.
Češka Republika, koja predsjeda EU-om, predložila je nekoliko promjena posljednjih dana u prijedlogu Komisije od prošlog tjedna u pokušaju da uključi nacije.
Revizije su uključivale odredbu kojom bi se povećao broj zemalja koje moraju zahtijevati da cilj smanjenja potražnje od 15 posto postane obvezan na pet s tri, prema nacrtu u koji je Bloomberg imao uvid. Komisija bi također mogla predložiti hitnu mjeru ako smatra da postoji visok rizik od nestašice. Oba bi scenarija također trebala potporu većine država članica kako bi stupila na snagu.
Ostala podešavanja uključivala su uzimanje u obzir razine skladišta plina u zemlji kao i mogućnost isključivanja određenih ključnih industrija. Pravila bi također bila postavljena samo na jednu godinu, a ne na dvije kako je prvobitno navedeno. Države članice mogle bi tražiti niže obvezno smanjenje prema određenim kriterijima na temelju njihovih međusobnih povezanosti s drugim nacijama, otočnim zemljama poput Irske na primjer.
Prekid isporuke ruskog plina u EU mogao bi potencijalno smanjiti njezin bruto domaći proizvod za čak 1,5 posto ako zima bude hladna i regija ne poduzme preventivne mjere za uštedu energije, procjenjuje Komisija.
(Ažuriranja s detaljima, komentari ministara iz trećeg odlomka)
-- Uz pomoć Katharine Rosskopf, Lenke Ponikelske i Iaina Rogersa.