Ruska vojska se priprema za dugotrajni sukob sa državama članicama NATO-a u regionu Baltičkog mora, dok Kremlj širi vojne kapacitete na zapad, saopštile su litvanske obavještajne službe.
Vojska predsjednika Vladimira Putina sve više koristi vazdušne, pomorske i nuklearne snage da ojača rusku snagu na Baltiku, navodi se u zajedničkom izvještaju vojnih i obavještajnih agencija te baltičke zemlje. To je dio velikog prestrojavanja ruskih oružanih snaga u zapadnim regionima, navodi se u izvještaju.
Ipak, izgradnja neophodne infrastrukture i opremanje jedinica ljudstvom i naoružanjem trajaće "najmanje nekoliko godina".
"To nadoknađuje gubitke u Ukrajini i stvara nove kapacitete za dugoročni sukob sa Zapadom", navodi se u izvještaju litvanske obavještajne službe.
Kako ruski rat u Ukrajini ulazi u treću godinu, članice NATO-a na istočnom krilu alijanse sve više govore o direktnoj prijetnji Zapadu. U nedavnom izvještaju, estonski obavještajci predviđaju da će Rusiji biti potrebno od tri do pet godina da obnovi svoju vojnu mašinu dovoljno da može da predstavlja direktnu prijetnju vojnom savezu.
"Ucjene i prijetnje"
U izvještaju se navodi da u regionu postoji prijetnja i jer je Bjelorusija postigla napredak u uspostavljanju "vjerodostojne nuklearne sposobnosti" na svojoj teritoriji nakon što je Rusija prošle godine objavila da će rasporediti nestrateško nuklearno oružje u zemlji.
Od tada je vlada u Minsku obnovila infrastrukturu za skladištenje nuklearnog oružja, a vojno osoblje obučeno je za upravljanje nuklearnim sistemima. Bjeloruske snage imaju dva potencijalna nuklearna sredstva za isporuku – jurišni avion Su-25, koji se nalazi u vazdušnoj bazi Lida, blizu granice s Litvanijom, i mobilni raketni sistem Iskander-M blizu Asipovičija u centralnoj Bjelorusiji.
"Rusija sve više pribjegava ucjenama i prijetnjama, uključujući upotrebu nuklearne retorike, kako bi primorala Zapad da smanji svoju podršku Ukrajini", navodi se u izvještaju.
U znak neodobravanja pristupanja Finske NATO-u, Rusija je prošle godine rasporedila brodove sposobne da nose krstareće rakete Kalibr na jezeru Ladoga, vodenoj površini u regionu Karelije u blizini jugoistočne granice Finske.
Kremlj je takođe naredio teškim bombarderima Tu-22M3 da izvedu pet letova iznad Baltičkog mora 2023. godine, što se nijednom nije desilo tokom 2022.
Obavještajne agencije i u Rusiji i u Bjelorusiji agresivnije traže mete, a rastuća bjeloruska dijaspora je u najvećem riziku da je agenti proganjaju, saopštile su litvanske agencije.