Mađarski šef diplomatije Peter Szijjarto i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sastali su se nakon što Szijjarto nije mogao sletjeti u Sarajevo zbog magle.
Dodik je potvrdio dobre odnose s Mađarskom, posebno u oblasti energetike. Dodao je da je Mađarska prirodan partner za razvoj odnosa Europske unije s Balkanom te je pozdravio činjenicu da će Mađarska uskoro preuzeti predsjedavanje EU-om.
"Zahvalan sam za jasne poruke kada su u pitanju politički stavovi Mađarske, posebno kada su u pitanju procesi proširenja EU. Ministar je rekao da treba razgovarati s nama a ne o nama", rekao je Dodik.
Posjeta dolazi u trenutku kada očigledno EU intenzivira svoje napore da pomogne BiH da stabilizira situaciju i da ponovno pokrene put ka EU, rekao je za naš medij politički analitičar Srećko Latal. "Mađarska ima jednu vrlo interesantnu i poprilično kontroverznu ulogu unutar i prema BiH."
S jedne strane, ono što je jasno, proteklih godina je Mađarska bila jedna od najjačih zagovornika ubrzavanja generalnog procesa pristupanja balkanskih zemalja EU, dodao je. "S druge strane, evidentno je da Mađarska vlast održava dobre političke odnose s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom usprkos nekih njegovih dosta radikalnih i kontroverznih politika prije svega njegove najave otcjepljenja RS od ostatka BiH."
Kada je u pitanju proces proširenja EU, treba da se poštuje mehanizam koordinacije BiH u tom procesu kao i ustavni položaj koji Bosna i Hercegovina ima u tom procesu, dodao je. "Veoma smo sretni što će nas uskoro posjetiti i premijer Mađarske Viktor Orban, znamo i datum", naglasio je Dodik.
U okviru odnosa Dodika i Orbana vidjeli smo da su protekle godine mađarske banke dale kredit RS-u koji je pomogao da RS otplati dio svog velikog duga, dodao je Latal.
Szijjarto je naglasio potrebu ubrzavanja procesa proširenja Europske unije. "Europskoj uniji je potrebna inspiracija i jedna nova energija i mislim da joj Zapadni Balkan to može obezbijediti", rekao je. "Smatramo da sve institucije EU treba da poštuju odluke i stavove predstavnika regije Zapadnog Balkana."
Trebaju se poštivati rezultati izbora u zemljama Zapadnog Balkana jer ljudi u tim zemljama imaju pravo da biraju svoje rukovodioce, dodao je.
"Potrebno je da u procesu proširenja EU ne primjenjuje ucjene i ne plaši zemlje Zapadnog Balkana, nego da ih poštuje. Bili smo protiv toga, a i dalje ćemo biti protiv da se bilo koji političar iz regije Zapadnog Balkana stavi pod sankcije", zaključio je Szijjarto.
Sastanku, koji je održan u Palati RS, prisustvovao je i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS Željko Budimir.
Tijekom dana očekuje se sastanak Szijjarta s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem.