Bivši državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Henry Kissinger rekao je da geopolitičke okolnosti danas zahtijevaju "niksonsku fleksibilnost" kako bi se smanjile tenzije između Kine i SAD, ali i Rusije i ostatka Evrope.
Kissinger je rekao da Kini ne treba dozvoliti da postane svjetski hegemon, ali i upozorio da predsjednik Joe Biden ne bi smio da dozvoli da ga unutrašnje političke prilike spriječe da "shvati važnost kineskog prisustva."
"Biden i prethodne administracije su bili pod prevelikim uticajem američkog gledanja na Kinu," rekao je Kissinger, koji je bio zaslužan za poboljšanje odnosa između dve države u sedamdesetim godinama. "Naravno, važno je spriječiti apsolutnu prevlast Kine ili bilo koje druge države," rekao je Kissinger u intervjuu za Bloomberg.
"Ovo se, pak, ne može postići neprestanim sukobljavanjima," dodao je. Kissinger je ranije upozoravao da loši odnosi Kine i SAD mogu dovesti do "katastrofe razmera Prvog svetskog rata."
Bivši predsednik SAD Richard Nixon je šezdesetih vodio kampanju kao izraziti antikomunista, ali je iznenadio javnost svojim odnosom sa Kinom Mao Zedonga, kao i posjetom Pekingu 1972. Ova posjeta upamćena je kao prekretnica za obe države.
Geopolitika i odnosi između velikih sila su glavna tema Kissingerove nove knjige "Vođstvo: Šest studija svjetske strategije," koja se fokusira na šest svjetskih lidera: Konrada Adenauera iz Njemačke, Charlesa de Gaullea iz Francuske, Anwara Sadata iz Egipta, britansku premijerku Margaret Thatcher i prvog premijera Singapura Lee Kuan Yewa.
Kissinger je u toku svog života upoznao svo šestoro lidera, a njegovi savjeti i dalje imaju težinu kako u Pekingu, tako i u Vašingtonu.
Osvrćući se na evropske lidere kao što su francuski predsjednik Emmanuel Macron ili njemački kancelar Olaf Scholz, Kissinger je rekao da ga rastužuje činjenica da "evropski lideri nemaju plan ili misiju" kakve su imali njihovi prethodnici kao što su Adenauer ili de Gaulle.
Na temu najveće krize u Evropi, rat Rusije i Ukrajine, Kissinger je rekao da su njegovu izjavu o pregovorima i završetku sukoba pogrešno protumačili. Kissinger smatra da se vrijeme za mirovne pregovore približava, ali i da razgovore o budućnosti Krima treba ostaviti za pregovarački sto. Krim je prije aneksije iz 2014. bio ukrajinska teritorija.
Dotičući se teme Bregzita, Kissinger je rekao da se de Gaulleva teza da Ujedinjeno Kraljevstvo "nikada neće biti svim srcem član Evropske unije" ispostavila kao tačna.
Na pitanje o tome kako bi se šestoro aktera u njegovoj knjizi snašlo u današnjem svijetu, Kissinger je rekao da bi se Lee najbolje snašao na mjestu američkog predsjednika, ali i u svjetskim naporima u sprečavanju klimatskih promjena.
Upitan o tome ko bi se najbolje snašao u pregovorima sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Kissinger je rekao da bi de Gaulle i Richard Nixon bili dobri u toj ulozi.
Nixon je bio "predsjednik sa veoma dobrom spoljnom politikom. On je sebe uništio lošom unutrašnjom politikom," rekao je Kissinger.
Na nešto manje ozbiljno pitanje o tome koga bi najviše volio da izvede na večeru, Kissinger je izabrao Margaret Thatcher.