Predsjednik Joe Biden rekao je da SAD ne podržava nezavisnost Tajvana, nakon što su se tamošnji glasači suprotstavili Kini i obezbijedili vladajućoj Demokratskoj progresivnoj stranci — koja je nastojala ograničiti uticaj Pekinga — treći uzastopni mandat.
"Ne podržavamo nezavisnost", rekao je Biden novinarima u subotu dok je odlazio iz Bijele kuće u Camp David.
Čini se da je predsjednikov komentar namjeravao ublažiti zabrinutost u Kini, koja se nadala da Lai Ching-te, neće biti izabran za predsjednika. Lai, koji je održavao bliske veze sa SAD-om, nadmašio je Hou Yu-iha iz opozicione Nacionalističke stranke. Hou je obećao proširiti trgovinu i diplomaciju s Kinom.
Kina je dugo tvrdila da je otok Tajvan njezin teritorij, a predsjednik Xi Jinping zagovarao je ujedinjenje i odbijao isključiti mogućnost vojne intervencije.
SAD je tradicionalno usvojio politiku strateške dvosmislenosti, gdje priznaje kineske historijske tvrdnje o suverenitetu nad Tajvanom i održava samo neslužbene odnose s Taipeijem dok obećava pomoć u odbrani. Ipak, Bidenovi prijedlozi da će SAD vojno intervenirati ako Kina izvrši invaziju uzburkali su odnose između Washingtona i Pekinga.
Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da izbori pokazuju snagu tajvanskog "robusnog demokratskog sistema" i ponovio da su SAD "predane održavanju mira i stabilnosti i mirnom rješavanju razlika, bez prisile i pritiska".
SAD će sarađivati s Laiem i svim stranačkim čelnicima u Tajvanu "kako bi unaprijedili naš dugogodišnji neslužbeni odnos" u skladu s američkom Politikom jedne Kine, rekao je u izjavi.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson zamolit će delegaciju zastupnika Zastupničkog doma da putuje u Taipei nakon Laijeve inauguracije u maju, rekao je u objavi na platformi X, ranije poznatom kao Twitter.
Johnson je bio među nekoliko zakonodavaca iz cijelog svijeta koji su čestitali Laiju X. Kira Rudnik iz Ukrajine i Australka Catherine West također su poslale dobre želje.