Mario Draghi, čuveni bivši predsjednik Evropske centralne banke (ECB) i bivši italijanski premijer, ponovo je na naslovnicama, jer ide u misiju koja bi mogla da ukazuje na njegov mogući povratak na evropsku političku scenu.
Nakon što je nekoliko proteklih mjeseci živio bez medijske pažnje, u srijedu će u Milanu održati sastanak sa šefovima vodećih evropskih kompanija. To je dio njegovog posla na pripremi strategije koja bi trebalo da ojača evropsku konkurentnost, a zadatak mu je povjerila predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Iznenadan povratak u fokus javnosti Draghija, koji će sigurno ostati zapamćen po rečenici iz 2012. da će učiniti šta god bude potrebno kako bi se spasao evro, podstiče nagađanja da bi njegov cilj mogao biti mjesto predsjednika Evropskog savjeta koje sada ima Charles Michel. Michel je već najavio da odlazi s tog mjesta s namjerom da se izbori za mjesto u Evropskom parlamentu.
U Draghijevom fokusu su privredni i geopolitički izazovi u vrijeme dok se Evropska unija (EU) bori da ostane konkurentna u sudaru s Kinom i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
U EU su preuređena pravila državne pomoći kako bi se odgovorilo na velike subvencije koje daju SAD i Kina, posebno u zelenim tehnologijama. Brisel je započeo istragu oko subvencija za kineska električna vozila, a i u sporu je sa SAD oko američkog zakona o čistim tehnologijama.
U Milanu će se s Draghijem okupiti menadžeri koji su dio Evropskog okruglog stola za industriju, grupe koju sačinjavaju predstavnici 60 glavnih evropskih kompanija. Tu će, na primjer, biti izaslanstva firmi kao što su Vodafone, Syensqo, Titan Cement ili Siemens.
Draghi će poslije skupa u Briselu razgovarati o svom zadatku s Von der Leyen i ostalim članovima komisije.
Izveštaj o budućnosti evropske konkurentnosti bi trebalo da podnese nakon junskih evropskih parlamentarnih izbora, navode izvori upoznati s temom.
Potraga za nasljednikom Michela može biti previše politička za Draghija, koji ne pripada nijednoj stranci. Ipak njegova biografija mu pomaže kao mogućem kandidatu. U periodu pandemije on je uspio kao premijer da popravi stanje italijanskih finansija.
Jedan od neimenovanih zvaničnika pak navodi da Draghi trenutno nije zainteresovan za neku od čelnih pozicija u EU.
Iako se isprva činilo da Draghi ne može da bude saveznik aktuelne italijanske premijerke Giorgie Meloni, koja je najavljivala promjene u načinu funkcionisanja politike, ona se zapravo vrlo često konsultovala s njim, posebno o tome kako da upravlja italijanskom kvotom od 200 milijardi evra iz evropskog fonda za oporavak.
Ako Michel dobije u junu mjesto u Evropskom parlamentu, mogao bi i prije kraja mandata u novembru da ode sa svoje sadašnje pozicije, a u tom slučaju - ako ne bude dogovora među zemljama članicama - njegovo bi mjesto privremeno kao čelnik Evropskog savjeta imao mađarski premijer Viktor Orban, čija zemlja u drugoj polovini ove godine predsjedava EU.