Prošlog mjeseca, Ukrajina zajedno s članicama Grupe Sedam i nekim zemljama Globalnog juga održala je tajni sastanak. Cilj sastanka bio je pridobiti podršku za uvjete koje Kijev postavlja za započinjanje mirovnih pregovora s Rusijom.
Taj sastanak, o kojem prethodno nije bilo javnih informacija, održan je 16. prosinca u Saudijskoj Arabiji. Uslijedio je nakon većih, javnosti poznatih skupova usmjerenih na suzbijanje pokušaja Rusije da stvori podjele i prikaže Ukrajinu i njezine saveznike kao one koji se opiru pregovorima za okončanje rata.
Sastanak je bio tajan kako bi sudionicima bilo lakše i ugodnije sudjelovati. Manji format omogućio je otvorenu raspravu o mirovnoj ''formuli'' Ukrajine i planovima za daljnji razvoj tog procesa, kao i principima za moguću suradnju s Rusijom u budućnosti, rekli su izvori.
Saveznički napori su oslabili u posljednjim mjesecima jer ruska invazija ulazi u svoju treću godinu. U SAD-u i EU, više od 100 milijardi dolara pomoći zaostalo je u procesima odobrenja u Washingtonu i Bruxellesu, a ukrajinska protuofenziva prošle godine nije donijela značajan proboj.
Nekoliko država EU-a nije ispunilo obećanja o dostavi dodatnog oružja Ukrajini, koja se suočava s novim ruskim raketnim napadima. Također, rat između Izraela i Hamasa potaknuo je razlike s Globalnim jugom.
Na posljednjem sastanku u Rijadu nije bilo značajnog napretka, rekli su izvori koji su htjeli ostati anonimni. Ukrajina i njezini saveznici iz G-7 odbili su pozive zemalja Globalnog juga za izravnim razgovorima s Rusijom. Moskva je osudila ove napore kao farsu.
Dok su visoki dužnosnici iz Indije, Saudijske Arabije i Turske prisustvovali sastanku, predstavnici nekih većih zemalja Globalnog juga nisu bili prisutni. Naime, Kina, Brazil i Ujedinjeni Arapski Emirati nisu poslali svoje predstavnike.
Mnogi sudionici smatraju Peking ključnim za utjecanje na Moskvu zbog bliskih veza između Kine i Rusije. Brazil, koji ove godine predsjeda Grupom 20, dao je pismenu izjavu, prema informacijama od upućenih osoba.
Kijev i njegovi saveznici iz Grupe Sedam ponovili su svoj stav da pravedan mir zahtijeva poštivanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine. Istaknuli su da se ciljevi ruskog predsjednika Vladimira Putina nisu promijenili, te da on nije pokazao ozbiljnost ni spremnost za dubinske pregovore, kršeći prethodne sporazume. Saveznici su čvrsto izjavili da će i dalje podržavati Ukrajinu, dok su EU i SAD izrazili uvjerenje u dogovor oko paketa podrške.
Ukrajina i njezini saveznici planiraju još jedan sastanak u Švicarskoj prije Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu. Cilj je uspostaviti plan za buduće razgovore s Moskvom na temelju dogovorenih principa.
Neke zemlje vjeruju da je summit čelnika u narednim mjesecima preuranjen, dok druge žele odmah uključiti Rusiju u proces.
Putin je ranije u prosincu posjetio Saudijsku Arabiju radi detaljnih razgovora, što je bio njegov rijedak inozemni posjet u kontekstu međunarodne izolacije izazvane ruskom invazijom.
Osoba bliska Kremlju krajem prošle godine naznačila je da su postojali neki kontakti u cilju istraživanja mogućnosti za dogovor o prekidu vatre, no nije pružila dodatne detalje. Takvi kontakti nisu potvrđeni, a Ukrajina i njezini saveznici sumnjaju da je riječ o neiskrenom pokušaju Kremlja da potkopa podršku Kijevu i „dobije na vremenu“.
Putin je izjavio da je spreman završiti sukob, ali samo pod uvjetima koje Rusija postavlja. Ti uvjeti uključuju svrgavanje ukrajinske vlade pod vodstvom Vladimira Zelenskog i značajno smanjenje vojnih kapaciteta Ukrajine.
"Mir će nastupiti kad ostvarimo naše ciljeve. To podrazumijeva denacifikaciju i demilitarizaciju Ukrajine te njezin neutralni status“, rekao je Putin krajem prošle godine na konferenciji za medije.
Jedan od temeljnih zahtjeva Ukrajine za mir je povlačenje ruskih vojnih snaga s njenog teritorija. Druge ključne točke plana uključuju povratak deportirane djece i ratnih zarobljenika te jamstva za sigurnost opskrbe hranom i energijom.
Tijekom rasprave u Rijadu, svi sudionici su priznali pravo Ukrajine na samoobranu. Složili su se o važnosti poštivanja temeljnih principa Ujedinjenih naroda, uključujući poštivanje teritorijalnog integriteta država, te međunarodnog prava, naveli su upućeni izvori.