Pitanje državne imovine će ostati otvoreno i naredne godine budući da u državne parlamentarne klupe materijali neće stići do kraja mjeseca. Državna imovina je možda i ključna za sve buduće kredite u bosanskohercegovačkim entitetima, posebice u Republici Srpskoj.
Kako bi entiteti dobili veće kredite, koji premašuju desetine milijuna eura, potrebne su garancije za otplatu. Od tri stupa samo je jedan opstao.
Proračun u oba entiteta je već duži niz godina ispao iz razvojnog kolosijeka. Samim tim ne može biti adekvatna garancija za otplatu kredita.
Javna poduzeća i njihovo poslovanje su daleko od idealnog i stabilnog. Uz to, posljednjih mjeseci je u priču ušlo i javno-privatno partnerstvo. Američka i europska administracija u Bosni i Hercegovini su priopćile da će javno-privatno partnerstvo i koncesije potaknuti privatna ulaganja.
"Reforma poduzeća u državnom vlasništvu se mora ubrzati", navodi se u pismu koje su uputili. "Praksa biranja rukovodstva u tim poduzećima na temelju politike mora prestati."
Tako je i drugi stup izgubio snagu garancije.
Treći stup je u žarištu političkih pregovora, dogovora i razilaženja. Državna imovina!
Pitanje državne imovine se aktualizira u istom trenutku kada entiteti imaju određenih problema, konkretno Republika Srpska, s dugovanjima, odnosno s kreiranjem garancija za otplatu potencijalnih kredita, rekao je za naš medij ekonomista Admir Čavalić.
"Evidentno je da proračuni više nemaju taj momentum da budu garancija", rekao je Čavalić. "Što se tiče javnih kompanija, ograničene su mogućnosti privatizacije, vidimo da se razmišlja o koncesiji i u tom smislu ostaje samo državna imovina kao nešto izvjesno."
Informacije s terena pokazuju da inostrani kreditori, poput kineskih kreditora i drugih, nisu spremni da daju kredite bez garancije državne imovine, dodao je.
Pomoć OHR-a
Za rješavanje pitanja državne imovine svoj doprinos je dao i Ured visokog predstavnika u BiH (OHR). Prijedlog radne grupe eksperata OHR-a za pitanje državne imovine početkom naredne godine trebao bi se naći pred državnim parlamentarcima. Sadržaj dokumenta i dalje je tajan.
"Mislim da je radna grupa završila svoj zadatak", rekao je visoki predstavnik Christian Schmidt. "To nije nacrt zakona, već nacrt materijala koji zakonodavci mogu koristiti."
No u parlamentarnim klupama, koje su preslika političkih dogovora vladajućih stranaka, harmonija još uvijek nije postignuta kada je riječ o državnoj imovini. "Imovina RS-a nije tema i mi o tome ne želimo razgovarati", poručio je Milorad Dodik, predsjednik RS-a (SNSD).
"Prema Sporazumu o pitanju sukcesije bivše SFRJ, državna imovina data je državi Bosni i Hercegovini. Ovaj međunarodni sporazum zaključen je u Beču 2001. godine, a stupio je na snagu nakon ratifikacije od svih država sljednica 2004.", rekao je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.