Skupina država iz Europske unije (EU) vrši pritisak da se "razvodni" prijedlog EU usmjeren na suzbijanje zaobilaženja sankcija Rusiji preko trećih zemalja, prema izvorima upućenima u to pitanje.
Izvršno tijelo bloka predložilo je zabranu uvoznicima da ponovno prodaju takozvane visoko prioritetne predmete — poput poluvodiča koji se koriste u oružju ili su potrebni za njegovu izradu — Rusiji ili za njenu upotrebu, te zahtjeva da se određeni iznos položi na escrow račun kako bi se osigurala usklađenost.
Prema najnovijim prijedlozima sankcija EU-a, koje je vidio Bloomberg, barem polovica tog iznosa bila bi prebačena na sigurnosni fond za Ukrajinu, a ugovori bi se prekinuli ako bi došlo do njihovog kršenja. Izvoznici bi također bili obvezni obavijestiti nacionalne vlasti o svakom kršenju od strane tvrtki trećih zemalja.
No, diplomatski izaslanici skupine velikih zemalja članica izrazili su nekoliko zabrinutosti glede prijedloga ovog tjedna, uključujući sumnje u njihovu zakonitost, te pitanje o tome je li traženje takvih jamstava i klauzula od uvoznika provedivo, tvrde izvori koji su govorili pod uvjetom anonimnosti.
Te zemlje također žele ograničiti opseg potencijalnih klauzula i popis dobara koji bi bili obuhvaćeni predloženom mjerom, prema istim izvorima. Također brinu da bi ugovorni zahtjevi mogli staviti europske tvrtke u konkurentski zaostatak.
Države članice poput baltičkih zemalja podupiru prijedloge, tvrde isti izvori.
Rasprava dolazi dok EU radi na smanjenju sposobnosti Moskve da dođe do ključnih dobara za vojne svrhe putem trećih zemalja poput Kazahstana, Srbije i Turske.
Nedavni trgovinski podaci ukoje je Blooomberg imao uvid pokazuju da su izvozi iz tih zemalja, u koje spadaju i Armenija, Azerbajdžan i Uzbekistan, pali u drugoj polovici ove godine, ali i dalje su uglavnom viši nego prije rata.
Međutim, preko 80 posto stranih kupnji visoko prioritetnih predmeta Rusije dolazi sada iz Kine i Hong Konga, prema podacima. Moskva je također uspjela uspostaviti nove rute preko zemalja poput Tajlanda i Malezije.
Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su također bili jedan od glavnih kanala za Rusiju, nedavno su dali do znanja da će učiniti više kako bi kontrolirali izvoz, što je ranije izvijestio Bloomberg. Međutim, UAE ne pruža pravovremene trgovinske podatke, što otežava procjenu napretka.