Kineska obavještajna agencija pooštrava nadzor nad meteorološkim postajama sa stranim vezama koje, prema njenim tvrdnjama, predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti. Ovo je najnoviji znak da tajna skupina postaje sve odlučnija pod vodstvom predsjednika Xi Jinpinga.
Ministarstvo državne sigurnosti je u utorak izjavilo da su stotine ilegalnih meteoroloških postaja slale informacije u inozemstvo, uključujući osjetljive lokacije poput vojnih baza, industrijskih postrojenja i područja proizvodnje žitarica.
"Nekoliko tih postaja izravno su financirale strane vlade", izjavila je obavještajna agencija putem društvenih medija, dodajući da su podaci išli inozemnim sigurnosnim dužnosnicima, iako nije navela pojedinosti o tome koje su zemlje navodno bile uključene. Kineski sigurnosni dužnosnici "istražuju i bave se povezanim ilegalnim aktivnostima", stoji u priopćenju.
Obavještajna agencija je postala vidljivija od ljeta, kada se pridružila popularnoj društvenoj mreži WeChat. Od tada često objavljuje informacije o svojim naporima za osiguranje nacionalne sigurnosti, pa čak i upućuje učenicima osnovnih škola, što ne bi smjeli objavljivati na društvenim medijima. Također je otkrila slučajeve navodne špijunaže Sjedinjenih Američkih Država. Taj potez uslijedio je nakon što je direktor Centralne obavještajne agencije (CIA) William Burns izjavio da je njegova agencija napredovala u obnovi svoje mreže u Kini nakon poteškoća.
Strana veleposlanstva i istraživačke grupe prikupljaju meteorološke podatke u Kini, aktivnost koja postaje sve važnija kako se zemlja suočava s ekstremnim vremenskim uvjetima poput poplava u području Pekinga tijekom ljeta.
Okvirno 2012. godine, kada je Peking bio zahvaćen teškim smogom koji je zabrinuo javnost, Kina je zatražila od stranih vlada da prestanu objavljivati informacije o kvaliteti zraka. Poziv je došao dok je američko veleposlanstvo u kineskoj prijestolnici na Twitteru objavljivalo podatke koje je prikupilo.
Kineski dužnosnici su tvrdili da takva aktivnost stranih vlada nije u duhu diplomatskih odnosa i da su kineski standardi kvalitete zraka različiti od onih koji se koriste u inozemstvu.