Posebni predstavnik SAD-a za Sjevernu Koreju i njegov kineski kolega održali su razgovore o zabrinutosti Washingtona da Pjongjang opskrbljuje oružjem Rusiju, te da Peking možda prisilno vraća Sjevernokorejce sa svog teritorija.
Sung Kim održao je videokonferenciju s kineskim predstavnikom Liu Xiaomingom u ponedjeljak kako bi raspravljali o "destabilizirajućem i eskalacijskom ponašanju Sjeverne Koreje", priopćilo je američko Ministarstvo vanjskih poslova. Kim je dodao da oružje iz Pjongjanga za pomoć Rusiji "prijeti narušiti globalnu nuklearnu neproliferaciju i krši brojne rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a."
Razgovori bi mogli nagovijestiti moguća područja rasprave pred očekivani summit idućeg mjeseca između predsjednika SAD-a Joea Bidena i kineskog lidera Xi Jinpinga. SAD već dugo traži pomoć Pekinga u korištenju ekonomske pomoći koju je dao Sjevernoj Koreji da obuzda Pjongjang i da Xi izbjegne bilo kakvu vojnu suradnju koja bi mogla dodati vatrenu moć ratnom stroju Kremlja.
SAD je optužio režim Kim Jong-una da opskrbljuje oružjem Rusiju kako bi pomogao predsjedniku Vladimiru Putinu u njegovom napadu na Ukrajinu. Suradnja između Pjongjanga i Moskve povećala se ove godine, s Kimom i Putinom koji su održali summit u Rusiji u rujnu, a Bijela kuća je ovog mjeseca izjavila da je režim Kima dostavio 1.000 kontejnera vojne opreme i streljiva.
Xi se sastao s Putinom prije otprilike dva tjedna u Pekingu i iznio komentare koji su ojačali čvrste veze koje su se razvile između njih, posebno od kada je Putin naredio invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. godine. Peking je pružio diplomatsku i ekonomsku podršku Moskvi koja je pomogla ublažiti učinke zapadnih sankcija na Rusiju.
SAD-ov saveznik Južna Koreja istovremeno vrši pritisak na Kinu da prekine prisilno vraćanje Sjevernokorejaca nakon što su humanitarne organizacije izvijestile da je Kina poslala stotine Sjevernokorejaca natrag preko granice, izvijestila je Yonhap News.
Kina već godinama smatra Sjevernokorejce ekonomskim izbjeglicama i vraćala ih je kući, gdje su suočeni sa zatvorom i u nekim slučajevima smrtnom kaznom, prema izvještajima koji tretiraju ljudska prava.
Sankcije koje su uvele vodeće demokracije prema Putinu i Kim Jong-unu približile su ih na načine koji bi mogli učiniti svijet opasnijim.
Sjeverna Koreja posjeduje ogromne zalihe artiljerijskih granata i raketa koje su interoperabilne s oružjem koje je Rusija razmjestila na prvim crtama ukrajinskog sukoba. Iako su SAD izjavile da to oružje neće promijeniti vojnu situaciju na terenu, mogla bi pridonijeti kontinuiranim napadima s kojima se Ukrajina suočava.
S druge strane, Sjeverna Koreja može tražiti transfer tehnologije od Rusije za materijale dvostruke uporabe koji bi se mogli dostaviti pod izlikom pomoći civilnim svemirskim i nuklearnim programima, a da i dalje izgledaju kao da su u skladu s međunarodnim normama. No, ti materijali također mogu biti korišteni za unapređenje sposobnosti Sjeverne Koreje za izradu raketa i nuklearnih bombi, što bi bilo u suprotnosti s rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a.
Rusija i Sjeverna Koreja su porekle optužbe o transferima oružja.