Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je na povratak mirovnih pregovora na Bliskom istoku i rekao da bi državnost Palestine takođe bila od koristi za bezbjednost Izraela.
"Izrael ne može imati trajnu bezbjednost bez odlučnog oživljavanja političkog procesa sa Palestincima", rekao je Macron novinarima zajedno sa premijerom Benjaminom Netanyahuom u Jerusalimu.
Stabilnost regiona i povratak u normalu biće zagarantovani samo ako deo odgovora Izraela bude političko "prihvatanje legitimnog prava Palestinaca da imaju teritoriju i državu u miru i bezbjednosti pored Izraela, jer će preduslov toga biti postojanje i bezbjednost Izraela", dodao je on.
Francuski lider je pozvao da se međunarodna koalicija protiv Islamske države sada fokusira na Hamas.
"Prioritet - vaš prioritet, ali i prioritet svih demokratija i Francuske - je da porazimo ove terorističke grupe", rekao je Macron poslije sastanka sa francuskim građanima čije je rođake Hamas ubio ili uzeo kao taoce.
Macron, koji bi kasnije u utorak trebalo da se sastane sa predsjednikom Palestine Mahmoudom Abbasom, takođe je upozorio militantne grupe koje podržava Iran, uključujući Hezbolah, da ne otvaraju nove frontove u ratu.
Ideja o uspostavljanju nezavisne palestinske države koja bi se sastojala od Gaze i Zapadne obale bila je u fokusu stalnih mirovnih pregovora više od 20 godina, a status Zapadne obale je dugo bio žarište između Izraelaca i Palestinaca, koji čine većinu od tri miliona stanovnika na teritoriji.
Gradovima na Zapadnoj obali upravlja Palestinska samouprava koju vodi predsjednik Abbas, iako izraelska vojska drži kontrolu nad cijelom tom površinom od 1967. godine, a više od polovine teritorije sadrži desetine izraelskih naselja.
Mnogi Izraelci podržavaju ideju proširenja izraelskog suvereniteta barem na dio Zapadne obale, gdje se nastavlja izgradnja izraelskih naselja. Pristalice aneksije kažu da Izraelci imaju pravo da trajno ostanu na Zapadnoj obali, koju nazivaju biblijskim imenom Judeja i Samarija - kolevka jevrejske civilizacije.
Izrael je 2005. uklonio 9.000 doseljenika iz Gaze zajedno sa svim svojim trupama i predao to područje Palestinskim vlastima. Dvije godine kasnije, u kratkom građanskom ratu, Hamas je izbacio vlast i preuzeo kontrolu nad pojasom. Hamas odbacuje postojanje Izraela i Izraelci strahuju da će, ako se u potpunosti povuku sa Zapadne obale, Hamas preuzeti i nju, predstavljajući ozbiljnu prijetnju.
Posjeta francuskog predsjednika prati posjetu američkog predsjednika Joea Bidena i lidera Nemačke i UK i doprinosi naletu diplomatskih aktivnosti svjetskih lidera koji pokušavaju da obuzdaju rat između Izraela i islamističke militantne grupe Hamas, koju SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.
Otkako je Hamas napao Izrael iz Gaze 7. oktobra, izraelske oružane snage krenule u opsadu Gaze i pokrenule stotine vazdušnih napada na teritoriju, obećavajući da će uništiti Hamas.
Tokom izjave novinarima, Netanyahu je rekao da Hamas predstavlja prijetnju Evropi.
"Ako Hamas izađe kao pobjednik, svi ćemo izgubiti. Evropa će biti ugrožena. Svi će biti ugroženi. Civilizacija će biti ugrožena", rekao je on. "Ako Hamas izgubi i bude poražen, onda pobjeđuju sile civilizacije".