Kina nastavlja s naporima da modernizira, diversificira i proširi svoj nuklearni arsenal, s oko 500 operativnih bojevih glava danas i vjerojatno više od 1.000 do 2030. godine, izvijestio je Pentagon.
U godišnjem izvješću Kongresu o vojnim i sigurnosnim razvojima u Kini, Ministarstvo obrane SAD-a izjavilo je da očekuje da će Kina nastaviti svoje napore za proširenje i modernizaciju do 2035. godine u skladu s ciljem predsjednika Xi Jinpinga da Kina postigne "svjetski status" ("world class" status) za svoju vojsku do 2049. godine.
Prema izvješću, Kina će vjerojatno koristiti svoje nove Fast Breeder Reactor (FBR) i postrojenja za reprocesiranje kako bi proizvela plutonij za svoj nuklearni program, unatoč tome što javno tvrdi da su ove tehnologije namijenjene miroljubivim svrhama.
Prema procjenama SAD-a, Kina je vjerojatno dovršila izgradnju tri nova polja za silose s čvrstim gorivom - ukupno najmanje 300 novih silosa za međukontinentalne balističke rakete - tijekom 2022. godine, "i popunila je barem neke" međukontinentalne balističke rakete u silose.
Visoki dužnosnik Ministarstva obrane, govoreći novinarima u srijedu pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljive teme, umanjio je zabrinutost da je Kina nedavno ubrzala svoj nuklearni razvoj, tvrdeći da projekcije postaju manje pouzdane i dodatne varijable dolaze u igru kako godine prolaze.
SAD će nastaviti pozivati Kinu da bude transparentnija u vezi svojih nuklearnih sposobnosti, izjavio je dužnosnik Ministarstva obrane, sugerirajući da se njezino prethodno protivljenje transparentnosti možda odnosilo na numeričku prednost koju SAD i Rusija drže.
Glasnogovornica kineskog Ministarstva vanjskih poslova Mao Ning izjavila je u petak na redovitom brifingu za medije u Pekingu da je izvješće "ispunjeno predrasudama i izobličava činjenice".
"Kina se obvezala mirnom razvoju", rekla je. "Imamo stabilnu i jedinstvenu nuklearnu politiku koja je visoko predvidljiva."