Sjedinjene Američke Države poslale su cyber snage u Litvu kako bi pomogle u obrani od internetskih prijetnji koje su porasle nakon ruske invazije na Ukrajinu, rekao je u srijedu vojni general.
“Naše raspoređivanje u Litvi bilo je izravno povezano s tekućom krizom u Ukrajini”, rekao je novinarima na razgovoru za okruglim stolom u Nashvilleu general bojnik Joe Hartman, koji zapovijeda američkim snagama kibernetičke nacionalne misije.
Takozvane lovne misije uključuju kibernetičke timove koji odlaze u zemlje u koje su ih pozvale partnerske zemlje, gdje skeniraju mreže s ciljem izgradnje otpornosti zemalja domaćina i dijele sve nove informacije o prijetnjama s vladinim i privatnim krugovima industrije natrag u SAD.
Hartman je rekao da je sada završena litavska operacija, koju su SAD i Litva otkrile u neobičnom otkriću ranije ovog tjedna, "pomaknuta u red" zbog prijetnje koju Rusija predstavlja baltičkim državama i drugim organizacijama u regiji.
Margiris Abukevicius, zamjenik ministra nacionalne obrane Litve, rekao je u izjavi u utorak da je tromjesečna operacija sudionicima "ponudila obilje inteligencije i vještina".
Sjedinjene Američke Države pokrenule su ove misije 2018., a sada su provele 28 u 16 zemalja, na više od 50 mreža, rekao je Hartman. Estonija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Ukrajina su među nacijama koje su javno identificirane kao sudjelovale.
Misija u Ukrajini u prosincu je produžena zbog sve većeg straha da bi uskoro mogao izbiti rat. Tim se povukao u veljači kada je Ministarstvo obrane povuklo osoblje jer su planovi za invaziju Rusije postali jasniji. No Hartman je rekao da članovi njegovog zapovjedništva i dalje razgovaraju s ukrajinskim dužnosnicima na "dnevnoj" bazi.
Inzistirao je na tome da su američke operacije u Ukrajini i Litvi ograničene na prijateljske mreže i da ne bi trebale izazvati eskalacijski odgovor Rusije. "Ne napadamo Rusiju", rekao je.
General Paul Nakasone, koji vodi američko kibernetičko zapovjedništvo, rekao je Kongresu prošlog mjeseca da je američka potpora Ukrajini i NATO saveznicima i partnerima otkako je Moskva započela invaziju 24. veljače pomogla u jačanju napora za odbijanje ruskih kibernetičkih napada.
Neki su stručnjaci iznenađeni da cyber oružje igra relativno ograničenu ulogu u ruskom ratu protiv Ukrajine, ali Nakasone je pozvao na oprez.
"Ova ideja da se ništa nije dogodilo nije ispravna", rekao je Nakasone na summitu Sveučilišta Vanderbilt o modernom sukobu u srijedu. "Ne vjerujemo nužno da je to na bilo koji način učinjeno."
Nakasone je rekao da je došlo do niza destruktivnih napada usmjerenih na Ukrajinu, uključujući satelitske komunikacije. Dodao je da su Ukrajinci obavili "goleman posao" u obrani svojih mreža.
Ukrajinske vlasti izvijestile su o više od trostrukom porastu kibernetičkih napada od početka rata u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Microsoft. Corp. izdao je izvješće krajem prošlog mjeseca u kojem se kaže da su ruski kibernapadi na Ukrajinu bili "nemilosrdni i destruktivni".
No Hartman je rekao da, iako su Rusi poduzeli "prilično kompetentnu operaciju", navodeći napad koji je uništio dio Viasatove satelitske mreže na početku invazije, ruske kibernetičke operacije protiv Ukrajine od tada nisu "dobro sinkronizirane". Viasat Inc. rekao je 1. ožujka da je pretrpio cyber napad, nakon invazije, koji je zahvatio tisuće privatnih i poslovnih korisnika interneta u Ukrajini.
“Ne čini mi se da je postojao koordiniran plan, što nas je iznenadilo”, rekao je.
Bidenova administracija upozorila je da bi Rusija mogla izvesti kibernetičke napade na kritičnu infrastrukturu SAD-a u znak odmazde za kaznene financijske sankcije.
Američki dužnosnici rekli su da bi kibernetički napad na zemlju NATO-a mogao potaknuti članak 5, klauzulu o uzajamnoj obrani transatlantskog saveza. Litva je članica NATO-a.