Kineski lider Xi Jinping će se sastati s predsjednikom Sirije Basharom Al-Assadom tijekom njegovog posjeta drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji ovog tjedna, što je znak da Peking poduzima korake za proširenje svog utjecaja na Bliskom istoku.
Xi će se sastati sa stranim liderima koji sudjeluju na azijskim igrama u istočnom gradu Hangzhou, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova Kine. Xi će održati gozbu za dobrodošlicu i provesti "bilateralne aktivnosti" u petak i subotu, dodali su iz ministarstva.
Ministar gospodarstva i trgovine Sirije Mohammad Samer al-Khalil putovat će s Assadom, izvijestila je ranije državna agencija SANA.
Kina je pojačala svoje diplomatske napore na Bliskom istoku, posebno posredovanjem u detantu između Irana i Saudijske Arabije u ožujku. Tijekom posjeta predsjednika Palestinske uprave Mahmouda Abbasa Pekingu u lipnju, Xi je predložio međunarodnu mirovnu konferenciju o izraelsko-palestinskom sukobu, iako nema mnogo znakova napretka u vezi s tim.
Kineski pritisak dolazi u vrijeme kada je Bliski istok postao manji prioritet za SAD. Također, Pekingu je ostavljen prostor za više utjecaja u Perzijskom zaljevu, najvećem svjetskom izvoru nafte. Prošlog mjeseca je kampanja Kine za dodavanje novih članova BRICS bloku uspjela, s najvećim izvoznikom nafte Saudijskom Arabijom, Iranom, Egiptom i UAE-om, koji su se pridružili.
Assad je posljednji put posjetio Kinu 2004. godine, otprilike četiri godine nakon što je postao predsjednik, kada se sastao s bivšim kineskim liderom Hu Jintaom. Bilo je to prvi put da je sirijski državni čelnik posjetio Kinu otkako su dvije zemlje uspostavile diplomatske odnose 1956. godine.
Izolacija sirijske vlade koja proizlazi iz obračuna Assada s protivnicima nakon prosvjeda Arapskog proljeća 2011. godine popušta. U svibnju su države Arapske lige odlučile ponovno primiti Siriju, unatoč rezervacijama koje su izrazile Sjedinjene Američke Države.
Kina i Rusija blokirale su pokušaje sankcioniranja Assada u Vijeću sigurnosti UN-a, potičući SAD i Europsku uniju da jednostrano nametnu sankcije protiv njega, njegove vlade i njegovih pristaša. Podrška Rusije, Irana i njihovih saveznika u Libanonu pomogla je Assadu da preživi građanski rat u zemlji.