Nakon povratka iz Rusije, sjevernokorejski vođa Kim Jong Un donosi obećanja o pomoći svom svemirskom programu koji bi napokon mogao omogućiti njegovoj zemlji da ostvari zacrtani cilj - postavljanje više satelita u orbitu.
Kimu su ponuđene opcije suradnje tijekom njegovog nedavnog sastanka s predsjednikom Vladimirom Putinom na ruskom svemirskom centru Vostochny Cosmodrome, uključujući pomoć u izgradnji satelita i njihovom lansiranju na ruskim raketama. Službena korejska novinska agencija KCNA objavila je u ponedjeljak da je Kim uspješno završio "raspored svog službenog posjeta dobre volje Ruskoj Federaciji".
Sjeverna Koreja je u posljednjih 25 godina sedam puta pokušala postaviti satelit - pet misija završilo je na dnu mora, dok su dvije postavile nešto u svemir, iako s upitnim operativnim statusom. Pomoć Rusije mogla bi dovesti do toga da Sjeverna Koreja preokrene situaciju, pružajući im mogućnost nadzora nad kretanjem trupa SAD-a i njihovih saveznika u regiji.
"Sateliti su od vitalnog značaja za moderne vojne operacije i prikupljanje obavještajnih podataka", rekao je David Schmerler, stariji istraživački suradnik u Centru za nuklearnu proliferaciju James Martin. "Kako Sjeverna Koreja modernizira svoje strateške i taktičke snage, modernizacija njihove sposobnosti za korištenje svemirskih senzora i podataka prirodan je korak."
Sjeverna Koreja ove je godine dva puta pokušala postaviti satelit u orbitu pomoću nove svemirske rakete koju je lansirala. Ruski svemirski program, koji ima više od pola stoljeća i dokazanu povijest uspješnih lansiranja, Južna Koreja je nekada angažirala za slanje svojih satelita u svemir.
Schmerler je rekao da Sjeverna Koreja želi razviti svoju sposobnost za lansiranje i može potražiti pomoć Rusije za to. Mogla bi razmotriti "mogućnost korištenja ruske usluge lansiranja kao alternativu dok ne razrade svoj vlastiti program ili pokušaju lansirati veće satelite", dodao je.
Rusija također može ponuditi pomoć i tehnologiju za poboljšanje performansi sjevernokorejskog satelita. Južna Koreja je spasila jedan od propalih špijunskih satelita iz mora koji je režim Kima pokušao postaviti u orbitu ove godine i zaključila da ta tehnologija ima malu vojnu vrijednost.
Schmerler je rekao da će ruska pomoć "vjerojatno olakšati dobivanje materijala potrebnih za složenije satelite. To znači da bi se njihovi satelitski dizajni mogli razvijati složenijom brzinom, u usporedbi s pronalaženjem tehnologije, dizajna i materijala kod kuće."
Rusija također može ponuditi veća vozila za lansiranje, "nudeći veću masu korisnog tereta u orbiti, ako se želi", rekao je Markus Schiller, inženjer za aerosvemirske tehnologije koji je osnovao konzultantsku tvrtku ST Analytics u Njemačkoj, koja se specijalizira za svemirsku tehnologiju.
Zbog svog relativno malog područja, Sjeverna Koreja ima ograničen pristup dobivanju podataka sa satelita iz zemaljskih stanica za praćenje ili međusatelitskih veza, rekao je. "Pristup ruskoj imovini mogao bi to promijeniti", rekao je Schiller.
Zauzvrat, Sjeverna Koreja bi mogla pružiti potrebno streljivo za Putinov rat u Ukrajini. SAD je rekao da bi potencijalna trgovina oružjem bila fokus Kimovog posjeta. Sjeverna Koreja ima velike zalihe artiljerijskih granata i raketa koje mogu raditi sa sovjetskim oružjem koje je Kremlj razmjestio na bojišnici.
Međutim, Sjevernoj Koreji je zabranjeno, rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, provođenje testiranja balističkih raketa. SAD i njegovi partneri upozorili su da bi tehnologija koja proizlazi iz sjevernokorejskog svemirskog programa mogla poslužiti za unapređenje njihovih balističkih raketa i da bi bilo kakva pomoć koju Putin pruži Kimu kršila mjere za koje je Rusija glasovala.
Unatoč tome, Sjeverna Koreja i Rusija mogu tvrditi da svaka zemlja ima pravo na civilni svemirski program i da suradnja ne bi kršila međunarodne sporazume.
Kim se činio impresioniranim svojim posjetom svemirskom centru, a službeni mediji države rekli su da je u gostinskoj knjizi ostavio ovu poruku: "Slava Rusiji koja je proizvela prve osvajače svemira bit će besmrtna."
-Uz pomoć Seyoon Kim