Vlada Kine je ukazala na potrebu da se sigurnost informacionog sistema zemlje unaprijedi nakon krađe ličnih podataka najvećeg obima u istoriji države.
Na sastanku Nacionalnog saveta Kine kojim je predsjedavao premijer Li Keqiang ukazano je na potrebu da se unaprijede sigurnosni i zaštitni kapaciteti, kao i kapaciteti zaštite privatnih i poslovnih podataka, u skladu sa važećim zakonima, kako prenosi agencija Xinhua. U izveštaju se hakerski napad ne spominje, a ostale agencije nisu pisale o toj temi.
Ranije ove nedelje, hakeri čiji identitet nije utrvđen rekli su da su ukrali podatke više od milijardu kineskih državljana nakon upada u bazu podataka šangajske policije. Navodna krađa više od 23 terabajta podataka je objelodanila slabosti sigurnosnog sistema Kine i uznemirila tehnološke kompanije.
"Ovakav napad se mogao očekivati već neko vrijeme," rekao je Daron Hartvigsen, partner u konsultantskoj kompaniji StoneTurn. "Kroz istoriju, Kina je obično ostavljana po strani kao moguća meta hakerskih napada. Kriminalci koji vrše ovakva krivična djela se češće fokusiraju na mete od kojih se može očekivati spremnost da se povinuju zahtjevima ucjenjivača. Nije jasno da li će ovakav model isplatiti u Kini."
Ostaju pitanja kako su hakeri mogli da pristupe bazi šangajskog odeljenja ministarstva sigurnosti, koja je po navodima na internetu sadržala i podatke dobijene preko najpopularnijih mobilnih aplikacija u Kini, adrese, i brojeve telefona. Haker je u zamjenu za podatke tražio 10 bitcoina, odnosno oko 200.000 dolara.
Predsjednih Xi Jinping već dugo insistira na činjenici da su informacioni potencijali glavni pokretač najveće privrede u Aziji. Na sastanku održanom u srijedu se takođe raspravljalo o potrebi da se istraže aktivnosti kojima se narušavaju prava pojedinaca i kompanija, navodi se u članku.