Rusija priprema diplomatsku ofanzivu sa zemljama koje smatra partnerima, uključujući Kinu i Saudijsku Arabiju, kako bi se odbranila od pritiska Ukrajine i njezinih saveznika da dodatno izoliraju Moskvu od globalnog finansijskog sistema.
Dokumenti u koje je Bloomberg imao uvid i izvještaji dužnosnika u zemljama NATO-a koji su upoznati s planiranjem Moskve daju uvid iznutra u to kako funkcionira ruska diplomatska mašinerija i način na koji Kremlj gleda na odnose s nekim od svojih najbližih partnera.
Detaljni planovi koje koordinira finansijsko-obavještajna agencija Kremlja određuju moskovsku strategiju, uključujući nacije koje treba ciljati te taktike i ciljeve na desecima planiranih sastanaka uoči okupljanja Radne skupine za finansijske akcije (FATF), globalne finansijske nadzorne skupine, u oktobru. Rusija očekuje da će Ukrajina i njezini saveznici tamo tražiti obnovu kazni.
Rusija je suspendirana iz FATF-a nakon invazije na Ukrajinu u februaru 2022., ali je do sada izbjegla stavljanje na "crnu listu" tog tijela i druge kazne. Moskva je izvršila pritisak na neke od svojih prijatelja i saveznika, uključujući Indiju, pozivajući ih da blokiraju takve pokušaje uoči zadnjeg plenarnog sastanka FATF-a, održanog u junu ove godine. Prema pravilima FATF-a, čak i nekoliko članova grupe može biti dovoljno da zaustavi odluke.
Rosfinmonitoring, ruska agencija, nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar. Prethodno je Bloombergu rečeno da je "geopolitička situacija" izvan njegove nadležnosti i da Rusija ispunjava svoje obveze FATF-a.
'Siva lista'
FATF sa sjedištem u Parizu je međuvladina organizacija koja postavlja standarde za borbu protiv prljavog novca. Označavanje na crnoj listi uz Sjevernu Koreju i Iran obvezuje države članice FATF-a, kao i banke, investicijske kuće i kompanije za obradu plaćanja na provođenje pojačane dubinske analize i u najozbiljnijim slučajevima poduzimanje protumjera za zaštitu međunarodnog finansijskog sistema.
Oko 25 drugih zemalja nalazi se na "sivoj listi", uključujući Tursku, Južnoafričku Republiku i Ujedinjene Arapske Emirate. Izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda iz 2021. pokazao je da ova kazna, koja uključuje zahtjeve za strožim praćenjem, rezultira "velikim i statistički značajnim smanjenjem priliva kapitala".
Rusija tvrdi da je njezina suspenzija politička odluka koja nadilazi mandat tijela, dok je ukrajinsko Ministarstvo finansija sastavilo slučaj u kojem se navode pojedinosti o navodnom ruskom kršenju standarda FATF-a.
Osim pokušaja blokiranja budućih pokušaja imenovanja, Rusija sada traži od nekih svojih partnera da joj pomognu vratiti članstvo u organizaciji za borbu protiv pranja novca, pokazuju dokumenti.
Nacije najvećeg prioriteta
Ruska vlada identificira Kinu i Saudijsku Arabiju kao nacije od najvećeg prioriteta za koje vjeruje da ne samo da mogu pomoći u blokiranju ponovnih pokušaja sankcija, već također mogu lobirati i u drugim slučajevima u ime Moskve.
I Peking i Rijad zauzeli su uglavnom neutralna stajališta o ratu, a obojica također žele igrati ulogu potencijalnih posrednika.
Tokom višestrukih bilateralnih sastanaka između diplomata i dužnosnika iz Rusije i dviju zemalja na različitim nivoima, Moskva planira iznijeti obim njihove saradnje i obostrano korisnih finansijskih interesa dok traži njihovu javnu podršku za ponovno članstvo u FATF-u.
Moskva također nastoji organizirati video poziv s predsjedavajućim FATF-a sljedećeg mjeseca, prije nego što se sastane plenarni sastanak nadzornika.
Ostali ruski prioriteti uključuju kontinuirani angažman s Indijom, kao i Južnom Afrikom. Čini se da Moskva na potonje gleda i kao na kanal za prikupljanje informacija o stavovima drugih vlada FATF-a, sugeriraju dokumenti.
Moskva će pojačati svoju komunikaciju i interakciju sa zemljama BRICS-a, koje uz Kinu, Indiju i Južnu Afriku uključuju Brazil, uoči sastanka u oktobru jer se nada da će blok podržati stajalište Kremlja u bilo kojem relevantnom glasanju za interese Rusije.
U međuvremenu, kako bi pridobila članove FATF-a na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi, Moskva se planira sastati sa zemljama Zaljeva kasnije ovog mjeseca i ponuditi veću saradnju na inicijativi protiv terorizma i novom projektu povezanom s lancem blokova.
Druge vlade na koje Moskva usmjerava svoju diplomatsku mrežu uključuju Tursku, Argentinu, Maleziju i Meksiko.