Zakonski okviri koji će omogućiti javno-privatno partnerstvo i koncesije te potaknuti privatna ulaganja te reforma preduzeća u državnom vlasništvu među glavnim su sadržajem pisma sa Zapada upućenog premijeru FBiH Nerminu Nikšiću.
Veleposlanik i specijalni predstavnik Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler i američki veleposlanik Michael Murphy uputili su pismo premijeru FBiH Nerminu Nikšiću s fokusom na financijsku stabilnost i ugled BiH.
Sadržaj pisma, koje je postalo središte javnosti posljednjih dana, otvara novu dimenziju poslovanja javnih poduzeća. "Reforma preduzeća u državnom vlasništvu se mora ubrzati", navodi se u pismu. Krajnji cilj je poboljšati mehanizme nadzora i transparentnosti, racionalizirati strategije te olakšati ulaganja u javnu infrastrukturu.
"Praksa biranja rukovodstva u tim preduzećima na temelju politike mora prestati", navodi se u pismu.
U BiH preporuke koje idu za tim da se privatnoj inicijativi prepusti upravljanje svim resursima imaju još i više smisla, rekao je za naš medij ekonomista Matej Živković. Dosadašnje iskustvo tranzicije u BiH pokazalo kako se javni resursi a "osobito tvrtke u državnom vlasništvu koriste kao platforma za korupciju, nepotizam i izvlačenje javnog novca u konceptu tzv. "crony" odnosno po naški rođačko-kumskog kapitalizma."
Sve što je pod kontrolom domaćih vlasti je uništeno, tvrdi Draško Aćimović, ekonomista i bivši diplomata. "Uvođenje američkih i europskih stručnjaka u nadzorne odbore velikih javnih kompanija, kako bi se ograničio kriminal i korupcija, druga je važna stavka ovog procesa", dodao je.
Javna poduzeća u Bosni i Hercegovini suočavaju se s brojim problemima. Netransparentnost, politički birani kadrovi te korupcija dovode ista ta poduzeća do propasti. "Ni jedna firma koja je preuzeta od strane europskih ili američkih kompanija nije u problemima, isplaćuje redovno plaće, doprinose i sve ostalo", rekao je Aćimović.
Tvrtke u državnom vlasništvu treba privatizirati, smatra Živković. "Zadržavajući ono što je u ekonomskom smislu prirodni monopol, u državnom vlasništvu, a to su u slučaju elektroprivrede i telekoma infrastruktura, kako bi se izbjeglo kreiranje ekstra profita odnosno rentijerstva."
Koncesije
U pismu se također navodi da bi FBiH trebala dati prioritet uspostavi zakonskih okvira koji će omogućiti javno-privatno partnerstvo i koncesije, te potaknuti privatna ulaganja. "Konkretno, koncesije za rad zračnih luka se ne mogu dalje racionalno odgađati", navedeno je.
Privatna inicijativa je po definiciji učinkovitija od državnog vlasništva koji barem, u teoriji osim ekonomskih ima i socijalne ciljeve kao dio agende. "Ako je cilj ove resurse učiniti funkcionalnijim, firme učinkovitijim, a potom i ostvariti efekte multiplikacije i prelijevanja, nužno je dati javne resurse, a zračne luke to jesu u koncesiju", dodao je Živković.
Aćimović je istog stava te dodaje da ovu odluku treba podržati i ne samo dati koncesije već i jednim većim dijelom ići na privatizaciju od strane stranih kompanija, ako uopće ima interesa za tako nešto od europskih i američkih kompanija.
Procese izbora koncesionara, privatizaciju velikih državnih kompanija potrebno je provesti po međunarodnim tenderskim uvjetima. Živković dodaje da to trebaju raditi respektabilne i poznate međunarodne konzultantske kuće, odnosno tenderske kompanije uz zajamčen fair play pristup i maksimalnu transparentnost.
"Vrlo malo ako ikako je moguće očekivati ispunjavanje ovih preporuka, jer bi to značilo prepuštanje značajnog dijela društvenog bogatstva iz ruku i utjecaja tzv. političkih elita u ruke privatnika i poduzetnika", dodao je. "Upravljanje društvenim bogatstvom jedan je od temeljnih motiva za bavljenje politikom ovdašnjih elita."
Ostatak pisma
U nastavku pisma se navodi da BiH treba uskladiti zakonske okvire sa međunarodnim standardima u oblasti sprečavanja pranja novca i financiranja terorizma, ocjenjuje Odbor stručnjaka Vijeća Europe za SPN/FT tj. MONEYVAL, a postupak ocjenjivanja završava u veljači 2024. godine.
"Ukoliko se do tada ne ispune međunarodni standardi, postoji realna mogućnost da se BiH ponovo nađe na listi jurisdikcija Radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca i Evropske unije sa strateškim nedostavima u sistemu za sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma", navodi se.
Drugi važan prioritet za Vladu FBiH je provedba Zakona o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala u FBiH, koji je usvojen 2014. godine. Potrebno je ubrzati energetsku tranziciju FBiH podsticanjem ulaganja u obnovljive izvore energije što postaje sve važnije sa približavanjem uvođenja mehanizma EU za prilagodbu ugljika na granicama. Reforma preduzeća u državnom vlasništvu se mora ubrzati.