Najmanje 10 zemalja, uključujući Njemačku i Španiju, planira poslati pismo EU tražeći ubrzanje odgođenih pregovora, prema nacrtu pisma koji je dobio Bloomberg. Francuska je zapravo blokirala rad na pregovorima uoči predsjedničkih izbora u aprilu. U pismu se upozorava da EU rizikuje zaostajanje za drugim zemljama, poput Japana, koji je 80 posto svoje trgovine pokrio sporazumima o slobodnoj trgovini. U pismu se također navodi da je proces pregovaranja, potpisivanja i provedbe trgovinskih sporazuma "predug", te se ističe da je veliko Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo (RCEP) potpisano krajem 2020. i da će za većinu članica stupiti na snagu ove godine. EU se, međutim, još uvijek bori s ratifikacijom svog sporazuma s Mercosurom sklopljenog 2019. nakon gotovo dvije decenije pregovora.
Skupina zemalja Evropske unije nastoji pokrenuti zaustavljene pregovore o sporazumima o slobodnoj trgovini jer rat Rusije s Ukrajinom prijeti ekonomskim i sigurnosnim interesima bloka.
Najmanje 10 zemalja -uključujući Njemačku i Španiju -planira poslati pismo EU tražeći ubrzanje odgođenih pregovora, prema nacrtu pisma koji je dobio Bloomberg. Francuska je zapravo blokirala rad na pregovorima uoči predsjedničkih izbora u aprilu.
U pismu se upozorava da EU rizikuje zaostajanje za drugim zemljama, poput Japana, koji je 80 posto svoje trgovine pokrio sporazumima o slobodnoj trgovini. Druge zemlje koje iskorištavaju ove vrste trgovinskih paktova "trebale bi biti poziv na buđenje za Evropu", navodi se u pismu, u kojem se kaže da su ti dogovori nužni kako bi EU postala manje zavisna i ranjiva.
''Ruski rat protiv Ukrajine pokazuje da se strateški izbori EU-a ne događaju u vakuumu, već u globalnom kontekstu u kojem se različite sile i ekonomski blokovi bore za vodstvo'', navodi se u nacrtu pisma, koji je još uvijek podložan promjenama.
Francuska opozicija
Francuska od januara predsjedava EU na period od šest mjeseci, što znači da ima kontrolu nad određivanjem političkog plana i može ubrzati ili zaustaviti određena pitanja. Trgovinski pregovori mogu biti kontroverzni u Francuskoj i u prošlosti su se koristili kao oružje tokom predizbornih kampanja.
Francuska opozicija iritirala je neke države članice, posebno u pogledu razgovora s Čileom, koji je važan partner u strateškim područjima za zelenu i digitalnu tranziciju i ima pristup litiju, ključnom materijalu za izradu baterija i drugih visokotehnoloških komponenti.
Nakon sastanka u novembru na kojem su države članice raspravljale o sporazumu s Čileom, slovenski ministar trgovine Zdravko Pocivalšek rekao je novinarima, ''većina ministara je za postizanje napretka u bilateralnim sporazumima i moramo izbjeći utiecaj izbora na bilo koju stranu, jer ako uzimamo u obzir izbore, nikada nećemo postići napredak''.
Potpisnici pisma pozivaju na brže pregovore s Novim Zelandom, Australijom, Indijom i Indonezijom, uz ubrzavanje provedbe sporazuma dogovorenih s Čileom, Meksikom i blokom zemalja Mercosur, koji uključuje Argentinu, Brazil, Urugvaj i Paragvaj.
Trgovina i ''kredibilitet''
U pismu se također navodi da je proces pregovaranja, potpisivanja i provedbe trgovinskih sporazuma "predug", te se ističe da je veliko Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo (RCEP) potpisano krajem 2020. i da će za većinu članica stupiti na snagu ove godine. EU se, međutim, još uvijek bori s ratifikacijom svog sporazuma s Mercosurom sklopljenog 2019. nakon gotovo dvije decenije pregovora.
''Kada bismo mogli ubrzati naš rad na sklapanju i provedbi dogovorenih trgovinskih sporazuma, ojačali bismo naše ekonomske i trgovinske interese i povećali ukupni kredibilitet EU-a kao ozbiljnog trgovinskog partnera'', navodi se u pismu.
Zemlje koje su potpisale nacrt su Češka, Danska, Estonija, Finska, Njemačka, Irska, Latvija, Portugal, Španija i Švedska.