Nakon što je jučer kantonalni ministar Almir Bečarević prozvao Energoinvest radi, kako tvrdi, nerealno visokih cijena plina oglasila se i direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević. Rekla je da treba znati da Energoinvest ne prodaje plin direktno potrošačima u Kantonu Sarajevo, te da je valjda logično da ih Energoinvest ne može ni "pljačkati".
Direktorica Energoinvesta navela je da potrošači plin kupuju od prodavca Sarajevogas ili posredno putem Toplana Kantona Sarajevo. "Otvaranje ove teme može jasno pokazati da je Energoinvest u prethodna tri kvartala smanjio cijenu plina prema Sarajevogasu, a time i Toplanama Kantona Sarajevo za ukupno 37,4 posto, što je daleko više nego što su ta dva kantonalna preduzeća smanjili cijene građanima", rekla je Hadžialjević
Hadžialjević je istakla da Energoinvest ne diktira cijenu prirodnog plina, nego je odobravaju za to zadužena dva resorna ministarstva Vlade Federacije BiH (FBiH).
Čitaj više
Gazprom 'prisilio' Federaciju BiH na Turski tok unatoč važećim garancijama FGSZ-u
Zapisnik s 259. sjednice Vlade FBiH obilježen je kao interni dokument te nije dostupan javnosti.
30.03.2023
Energoinvest u plusu 8,7 milijuna KM, ministar ih optužuje
"Ovo ministarstvo i ovaj ministar pozivaju sve odgovorne i nadležne da stanemo u kraj ovoj nevjerovatnoj pljački građana."
28.08.2023
"Paušalne i ničim dokazane tvrdnje se naravno ne demantiraju niti je Almir Bečarević osoba kojoj bi Energoinvest trebao polagati račune o svojim poslovnim bilansima, i činjenici da je u prvom polugodištu ove godine uspješno okončao dva projekta u Tanzaniji i ostvario značajnu dobit", dodala je je Hadžialjević.
Hadžialjević tvrdi da su česti i neosnovani napadi i klevete vezano za poslove Energoinvesta sa prirodnom gasom, s razlogom, stalna opsesija Almira Bečarevića, jer on dobro zna sa koje adrese mu prijeti najveća opasnost za otkrivanje njegovih višemilijunskih "marifetluka" s mađarskim transporterom FGSZ, a o čemu će se, kako navodi, čuti uskoro kada dođe presuda arbitražnog tribunala iz Ciriha.
Ponovno se oglasio i Bečarević koji ističe da "bilo bi lijepo da Hadžialjević objasni kako se projekat koji je ugovoren na 24 mjeseca realizuje 70 mjeseci i biva pozitivan na isto."
"Po pitanju mađarskog transportera FGSZ želim obavijestiti javnost da se ja ne bavim prirodnim plinom iz opsesivnih razloga niti iz straha jer mi prijeti nekakva opasnost po pitanju arbitraže u Cirihu, već iz razloga što je FBiH platila Energoinvestu preko 180 milijuna KM više plina od onoga koji smo plaćali prije prelaska na Turski tok", dodao je on.
Hadžialjević je zaključila svoje priopćenje s molbom i apelom medijima i portalima "čiji posao i potrebu za aktuelnostima a posebno senzacijama razumijem, ali je minimalno nužno provjeriti valjanost navoda kao i kredibilnost osobe koja ih iznosi."
Bečarević je pak bio nešto direktniji. "Bando lopovska, smanjite cijenu plina i prestanite pljačkati svoje sugrađane."
Turski tok
Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih europskih zemalja koja je 100 posto ovisna o Gazpromu i ruskom plinu. Turski tok opskrbljuje Republiku Srpsku plinom od 01. siječnja 2021. godine, a Federaciju BiH od 01. travnja iste godine.
Unatoč izravnom protivljenju BH Gasa i Energoinvesta prekršen je ugovor koji je potpisan s mađarskim FGSZ Natural Gas Transmission (FGSZ) na osnovu garancija Vlade FBiH (za opskrbu preko Ukrajine, a ne Turske), navodi se u dokumentima i mail prepiskama u koje je Bloomberg Adria imala uvid.
Energoinvest potpisuje Ankes 85 ugovora s Gazpromom 30. prosinca 2020. godine. Njegovim potpisivanjem je u pitanje doveden važeći ugovor s FGSZ-om.
Šest dana kasnije, Hadžialjević traži od BH Gasa uporednu cijenu plina za isporuku 1000 m3 preko Ukrajine, uključujući cijenu transporta iz Mađarske i Srbije, te preko Turskog toka, posebno navodeći iznos penala iz Mađarske.
"Stari pravac opskrbe (Ukrajina) je 262 USD (travanj); Novi pravac opskrbe (Turski tok) 280 USD (travanj). Od travnja do kraja 2021. godine u FBiH bit će transportirano cca 100 milijuna Sm3, što znači tri milijuna KM veće troškove na Turskom toku", odgovorio je tada Bečarević.
Veo tajnosti
Tri mjeseca isticala su krajem ožujka 2021. godine, kada je i Vlada FBiH prvi put na dnevni red uvrstila točku kojom se razmatra usmena informacija ministra Džindića "o trenutnom statusu Aneksa ugovora Gasprom - Energoinvest d.d. Sarajevo, kojim se opskrba Federacije Bosne i Hercegovine plinom prebacuje na Turski tok".
Zapisnik s te sjednice obilježen je kao interni dokument te nije dostupan javnosti.