Predsjednik Evropskog savjeta Charles Michel danas je u Bledu držao šargarepu, dok je poslovični štap izgleda pripao predsjedniku Francuske Emmanuelu Macronu. Tako bismo ukratko mogli da opišemo poruke koje su ova dvojica lidera poslala iz Slovenije.
Michel se obratio prvi, rekavši da Evropska unija mora da bude spremna na proširenje, i da bi 27-člana zajednica do 2030. godine mogla da primi nove države članice.
"Ako želimo da budemo kredibilni, moramo razgovarati o rokovima. Dok pripremamo sljedeću stratešku agendu EU, moramo sebi postaviti jasan cilj, moramo biti spremni, sa obje strane, do 2030. da se proširimo", rekao je Michel danas na otvaranju Bledskog strateškog foruma.
Dodao je da će lideri EU o proširenju razgovarati na sljedećim sastancima Evropskog savjeta, i da pored država koje su već kandidati, očekuje da se ponovo razgovara i o Bosni i Hercegovini i Gruziji.
"Stvari se brzo mijenjaju, u narednih 12 mjeseci proces proširenja će dobiti novu perspektivu i pozivam vas sve da nastavite sa reformama, ali i da budete svjesni transformacija u samoj EU. Moraćemo da reformišemo naše procese u Uniji i zato kažem da to mora da se desi u narednih 12 mjeseci ili se neće dogoditi još dugo", rekao je on.
Manje prijatne poruke došle su Macrona, koji je upozorio Beograd i Prištinu da će biti preduzete dalje mjere protiv obje strane ako se ne budu ponašale odgovorno.
Macron je novinarima rekao da je Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Srbije i Kosova iz februara ove godine, koji je poznat i kao francusko-njemački plan, "pravi put naprijed" i da strane "moraju biti posvećene", prenio je RTS.
"Sa Njemačkom smo napisali novu mapu puta kada je riječ o razlikama između Srbije i Kosova. Vjerujem da je ovo dobra mapa puta koju su podržali evropski pregovarači i naš predstavnik, tako da očekujemo jasno angažovanje obje strane u vezi sa izborima u opštinama na sjeveru Kosova i ponovno učešće Srba u institucijama", kazao je Macron, kako prenosi Beta.
Michel je dodao da zemlje kandidati moraju da rješe pitanja iz prošlosti da ona ne bi bila "uvezena u EU", i rekao da "prošli konflikti ne smiju biti uvezeni u EU ili korišćeni kao sredstvo za blokiranje pristupanja komšija i budućih zemalja članica".