Lider opozicije Alberto Nunez Feijoo dobio je poziv od španskog kralja Felipea da pokuša formirati vladu i izbjegne produženi politički zastoj nakon julskih izbora bez konačnog ishoda.
Konzervativna Narodna stranka, na čijem čelu je Feijoo, ima 137 poslanika u španskom parlamentu, više od bilo koje druge stranke, ali nedostaje joj 176 potrebnih za većinu. Mogla bi da dostigne 172 s poslanicima iz dvije druge grupe.
Poziv, koji je kasno u utorak objavila predsjednica parlamenta Francine Armengol, ukazuje na dilemu koju ima Felipe. Nijedan od dva glavna kandidata u zemlji - Feijoo i aktuelni premijer Pedro Sanchez - nije siguran da će moći formirati vladu, zbog čega postoji opasnost od dugog političkog zastoja.
U devet godina otkako je postao kralj, Felipe se suočio s turbulentnim političkim periodom, dok se španski dvopartijski sistem urušavao s pojavom novih stranaka na lijevoj i desnoj strani, a tu je bilo i prvo uspješno glasanje o nepovjerenju, kao i jedina koaliciona vlada od povratka demokratije 1970-ih. Također se suočio s velikom ustavnom krizom kada je katalonska vlada pokušala proglasiti nezavisnost 2017. godine.
Kasno u utorak, Kraljevska kuća je izdala saopštenje u kojem se kaže da tokom kraljevih razgovora s političkim liderima u utorak "nije pronađen dokaz postojanja većine" i stoga je Felipe odlučio da se drži tradicije i pozove kandidata s najviše glasova da pokuša postati premijer. Vrijeme glasanja o povjerenju će odrediti predsjednica Argmengol nakon konsultacija s Feijooom.
Ranije tog dana, nakon sastanka s Felipeom, Feijoo je rekao da će, ako ga kralj pozove, prihvatiti poziv i početi razgovore s drugim grupama u parlamentu kako bi pokušao dobiti četiri glasa koja mu nedostaju.
To je težak zadatak jer su sve druge stranke snažno protiv povezivanja s glavnim saveznikom Narodne stranke, jednom ekstremno desnom grupom. Mogli bi da prođu mjeseci prije nego što se formira vlada ili se raspišu novi izbori.
Feijoo treba prikupiti apsolutnu većinu ili jednostavnu većinu u drugom glasanju da bi pobijedio, što znači da Sanchez i dalje ima šansu za posao ako konzervativni lider izgubi. Sanchezovi socijalisti imaju 121 mjesto i mogu računati na dodatno 31 mjesto od Sumara, ljevičarskog koalicionog partnera koji je zamijenio njegovog prethodnog juniorskog koalicionog saveznika, i koji će vjerovatno dobiti podršku od oko 19 poslanika iz nekoliko drugih stranaka. Međutim, to bi ih i dalje ostavilo bez većine u parlamentu od 350 poslanika.
Sanchez je nedavno ostvario veliku pobjedu za sebe kada je uspio postaviti Armengol, socijalistu, nakon dogovora o podršci s jednom katalonskom separatističkom grupom, koji je došao u posljednji čas.
Sada isti separatisti zahtijevaju široko pomilovanje za stotine aktivista koji se suočavaju s pravnim postupcima zbog njihovog učešća u neuspjelom proglašenju nezavisnosti 2017. godine. Među njima je i Carles Puigdemont, koji je kao regionalni predsjednik tada pokušao odvojiti Kataloniju od Španije, ali je završio bijegom iz zemlje kako bi izbjegao zatvor.
Izbor predsjednika parlamenta također je osvijetlio krhkost desničarskog bloka. Narodna stranka i nacionalistička grupa Vox su naznačili da će glasati zajedno kao dio šireg saveza koji ih je doveo do vlasti u nekoliko regionalnih vlada i u stotinama opština. Međutim, kada je došao trenutak za glasanje za predsjednika, Vox je odlučio glasati za svog kandidata.
Godine 2016., tadašnji konzervativni v. d. premijera Mariano Rahoj odbio je poziv kralja da traži povjerenje, jer nije imao dovoljno podrške za osiguranje pobjede u parlamentu, i radije se odlučio za nove izbore. Nakon toga je zadržao mjesto premijera pošto su njegovi rivali - socijalisti bili uzdržani. Zatim je 2018. godine Rahoj izgubio posao kada je Sanchez predvodio glasanje o nepovjerenju protiv njega.
(Ažurirano izjavom Kraljevske kuće i vremenom glasanja u petom pasusu.)