Izrael i Saudijska Arabija će produbiti ekonomske i poslovne odnose čak i ako se međusobno ne priznaju formalno, prema riječima Benjamina Netanyahua.
Izraelski premijer je rekao za Bloomberg da je uvjeren da može postići dogovor sa Saudijcima, prema kojem će države uspostaviti službene diplomatske veze. Bez takvog dogovora, dvije zemlje i dalje mogu izgraditi "ekonomski koridor" koji će se protezati od Arapskog poluotoka do Europe, obuhvatajući energiju, transport i tehnologiju komunikacija, rekao je.
"Mi ćemo to ostvariti", rekao je u televizijskom intervjuu u nedjelju u Jeruzalemu. "Osjećam da ćemo to ostvariti, imali mi formalni mir ili ne."
Nije jasno hoće li Saudijska Arabija prihvatiti znatno dublje veze. Javno mnijenje u kraljevini i dalje je protiv priznavanja Izraela.
Netanyahu, koji ima 73 godine, često je isticao da bi normalizacija odnosa koristila ekonomski i Izraelu i Saudijskoj Arabiji te bi obeshrabrila Iran da se agresivno miješa u regiju, uključujući poremećaje u rutama isporuke nafte.
Iako su Saudijska Arabija i Iran obnovili diplomatske odnose ranije ove godine uz posredovanje Kine, Riyadh i dalje sumnjičavo gleda na Teheran i smatra ga geopolitičkim rivalom.
I američki predsjednik Joe Biden također želi da Saudijska Arabija prizna Izrael. Prošlog mjeseca je poslao savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana u kraljevinu, djelomice da bi razgovarao o tom pitanju s prestolonasljednikom Muhamedom bin Salmanom.
"To bi imalo ogromne ekonomske posljedice za investitore", rekao je Netanyahu. "Ako bismo morali staviti ulog na to, sada bih na to stavio ulog. Ali ne mogu to jamčiti."
Ranije je Riyadh izjavio da je neovisna država Palestina preduvjet. Izrazili su frustraciju u posljednjim mjesecima zbog sve lošijih odnosa Izraela s Palestincima - što se vidi kroz nedavni napad na izbjeglički kamp na Zapadnoj obali i zapaljive komentare nekih članova krajnje desne koalicije Netanyahua.
Privatno, Saudijci su zatražili čvrsta obrambena jamstva od SAD-a, pristup najmodernijem američkom oružju i dopuštenje Bijele kuće za obogaćivanje urana unutar zemlje kao dio plana za izgradnju nuklearnih elektrana.
Palestinsko pitanje
Netanyahu je umanjio važnost palestinskog pitanja kao nešto što koči saudijsko-izraelski dogovor.
"To je vrsta zadatka", rekao je. "Morate to označiti da biste rekli da to radite. Je li to ono što se govori u hodnicima? Je li to ono što se govori u diskretnim pregovorima? Odgovor je puno manji nego što mislite."
Saudijska Arabija je ranije izjavila da je neovisna palestinska država ključna za odnose s Izraelom.
Premijer je odbio reći bi li prihvatio ograničenja novih jevrejskih naselja na Zapadnoj obali kako bi postigao dogovor s Riyadhom. Rekao je da ne bi dopustio palestinsku državu bez sigurnosne kontrole Izraela nad njom.
"Nećete imati palestinsku državu - imat ćete iransku terorističku državu", rekao je. "Palestinci bi trebali imati sve ovlasti da sami upravljaju, ali nijednu ovlast da prijete Izraelu. To znači da će, u bilo kojem konačnom mirovnom dogovoru s Palestincima, Izrael imati vodeću sigurnosnu moć na cijelom području - našem i njihovom."
Normalizacija bi bila značajan uspjeh za Izrael. Iako je sklopio povijesne diplomatske sporazume s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Marokom i Sudanom od 2020. godine, Saudijska Arabija je najveća ekonomija na Bliskom istoku, a vlada ulaže bilijune dolara kako bi se diversificirala izvan nafte. Također, čuvar je dvaju svetih mjesta islama - Meke i Medine.
Unatoč nedostatku formalnih veza, izraelske tehnološke i kibernetičke tvrtke tajno su poslovale s kraljevinom godinama. Krajem 2020. godine izraelski mediji su izvijestili da je Netanyahu otputovao u Saudijsku Arabiju kako bi se sastao s prestolonasljednikom, putovanje koje nije službeno potvrđeno s obje strane.
Neki poslovi su postali otvoreniji. Prošle godine Saudijska Arabija otvorila je svoj zračni prostor za letove iz Izraela i prema njemu. Ovog mjeseca je SolarEdge Technologies Inc., izraelska tvrtka na S&P 500, objavila da osniva zajedničko poduzeće sa saudijskom tvrtkom za razvoj obnovljive energije u kraljevini.
-- Uz pomoć Galit Altstein, Gaia Lamperti i Harrisa Braudea.