Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski krenuo je u diplomatsku posjetu prestonicama članica NATO-a prije samita sljedeće nedjelje, dok Ukrajina nastavlja put ka vojnom savezu.
Zelenski je sletio u Češku, koja je čvrst saveznik, na razgovore sa svojim kolegom Petrom Pavelom, vladinim zvaničnicima i poslanicima, kako bi razgovarali o odbrambenoj podršci Kijevu i integraciji u Evropsku uniju i NATO.
"Ovo je šansa da pokažemo hrabrost i snagu alijanse", rekao je Zelenski novinarima kasno u četvrtak poslije sastanka s Pavelom u Praškom dvorcu. "Ali govorimo o jasnom signalu i konkretnim odlukama. Potrebna nam je takva motivacija."
Zelenski je posjetio i Bugarsku, gdje je nova vlada balkanske države povećala podršku ratnim naporima Ukrajine. On će posjetiti i Bratislavu, glavni grad Slovačke, prenose lokalni mediji pozivajući se na upućene izvore.
Trebalo je da se ukrajinski lider sastane s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u petak u Istanbulu, rekli su zvaničnici koji su tražili da ne budu imenovani.
"Što je veće naše političko jedinstvo, posebno u oblasti evropskih i evroatlantskih integracija, to će se okruženje ruskog diktatora više raspadati i on će postajati sve slabiji", rekao je Zelenski u Sofiji.
Lideri Sjevernoatlantskog saveza koji se pripremaju za samit od 11. do 12. jula u Viljnusu, u Litvaniji, pokušavaju da uspostave ravnotežu približavajući se Ukrajini, ali ne nudeći joj još članstvo u jeku rata. Zelenski traži jasan put za ulazak Ukrajine u NATO nakon rata.
Iako su države NATO-a postigle konsenzus da ne prime Ukrajinu dok rat traje, mnogi lideri žele da pruže Zelenskom čvršća obećanja koja prevazilaze obećanje alijanse iz 2008. godine da će se Ukrajina jednog dana pridružiti.
Put kroz Evropu dolazi u ključnom trenutku za vojsku, dok Ukrajina sprovodi sporu kontraofanzivu da vrati teritoriju. Obje strane su angažovane u intenzivnim borbama duž linije fronta na istoku i jugu Ukrajine. Istovremeno, zabrinutost u vezi s nuklearnim oružjem je porasla dok Kijev i Moskva razmjenjuju optužbe o potencijalnom napadu na nuklearnu elektranu koju je okupirala Rusija.
U Bugarskoj, nova vlada koju predvode dvije glavne rivalske stranke u zemlji zauzela je čvrstu poziciju u saradnji s Kijevom, uključujući vojnu pomoć i prodaju nuklearne opreme. Parlament u Sofiji odobrio je plan za ubrzanje popunjavanja državnih rezervi oružja i municije, otvarajući put za velike isporuke prijeko potrebne municije iz sovjetskog doba Ukrajini.
Trebalo bi da se Zelenski sastane s Erdoganom kako se približava datum isteka crnomorskog ugovora o žitu. Sporazum, koji je od vitalnog značaja za omogućavanje Ukrajini da izvozi poljoprivredne proizvode po moru uprkos invaziji, ističe 17. jula. Rusija je nedavno rekla da ne vidi "osnov za daljnji nastavak" sporazuma.
Turska je prošle godine pomogla u posredovanju u prvobitnom sporazumu i želi da se on produži. Njegovo ukidanje moglo bi da podstakne rast globalnih cijena hrane, s obzirom na veliki značaj Ukrajine kao izvoznika žitarica.
Pristup Zelenskog nije uvijek bio srdačan. Susreo se s bugarskim predsjednikom Rumenom Radevim, koji se dugo protivio pružanju vojne pomoći i koji je rekao da je njegova dužnost da zaštiti svoju državu u vrijeme regionalnog sukoba, ponavljajući da treba naći mirno rješenje. "Bugarski narod shvata da ovo nije sukob, to je rat", uzvratio je Zelenski.