Kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang sastao se s ruskim zamjenikom ministra vanjskih poslova Andreyem Rudenkom u Pekingu u nedjelju, dan nakon što je Moskva smirila najveću prijetnju vladavini predsjednika Vladimira Putina u njegovoj zemlji.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je izjavilo da su Qin i Rudenko razmijenili mišljenja o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa, ali nije pružilo više detalja.
U televizijskom obraćanju naciji u subotu, Putin je optužio vođu Wagner grupe Jevgenija Prigožina za "izdaju" u dramatičnom događaju koji je doveo vođu plaćenika u konvojima do nekoliko sati udaljenosti od glavnog grada Moskve. U okviru dogovora za okončanje pobune, ruski predsjednik je zajamčio da će Prigožinu biti dopušten da ode u Bjelorusiju i da će vlasti odbaciti kaznene optužbe za pobunu protiv njega i njegovih boraca, priopćili su iz Kremlja.
Kineski državni mediji su izvijestili o tom događaju, a People's Daily i CCTV su objavili članke kako se situacija razvijala. Global Times je objavio članak bivšeg glavnog urednika Hua Xijina koji analizira moguće scenarije koje bi pobuna mogla donijeti, uključujući promjenu režima. Predsjednik Xi Jinping ima bliske odnose s Putinom i posjetio ga je u Moskvi u ožujku.
Tema je također bila popularna na društvenim mrežama, gdje su korisnici dijelili snimke rasprava na Twitteru o dramatičnoj situaciji. Neki su šaljivo uspoređivali Prigožinove poteze s An Lushan pobunom koja je započela 755. godine, kada je nezadovoljni general i favorit cara koristio svoje trupe da zauzme istočnu prijestolnicu i proglasi se carem. Iako je pobuna na kraju propala, dovela je do oslabljivanja dinastije Tang.
Kao moguću provokaciju prema Rusiji, Weibo račun koji operira dio Narodnooslobodilačke vojske objavio je post Kineskog nacionalnog radija o tome kako je Mao Zedong obnovio Narodnooslobodilačku vojsku 1927. godine - događaj koji je osigurao apsolutno vodstvo partije nad vojskom.
(Nadalje, ažuriranje s kineskim medijskim izvještajima od petog odlomka.)