Rusija je prvi put od 2020. godine ponovno počela slati naftu u Sjevernu Koreju, koja je pogođena sankcijama, produbljujući suradnju ovih dviju zemalja, za koju SAD tvrdi da uključuje i slanje oružja iz Pjongjanga kako bi pomoglo Kremlju u ratu protiv Ukrajine.
U izvješću koje je ovog tjedna objavio Odbor za sankcije Ujedinjenih naroda navodi se da je Rusija počela slati rafinirane naftne proizvode u Sjevernu Koreju u prosincu 2022. godine, što se nastavilo i u 2023. godini. Podaci pokazuju da su pošiljke prekinute otprilike u listopadu 2020. godine, ali je Rusija poslala oko 67.000 barela nafte od kada je ponovno uspostavljena opskrba.
Ponovno uspostavljanje isporuka nafte dolazi u vrijeme kada je suradnja dugogodišnjih partnera pojačana u posljednjim mjesecima, što izaziva zabrinutost da obje zemlje možda izbjegavaju sankcije u partnerstvu koje pomaže Sjevernoj Koreji u teškoj ekonomskoj situaciji i kanalizira oružje ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu za njegov napad na Ukrajinu.
Rusija i Sjeverna Koreja su izgleda ponovno uspostavile trgovinu preko svoje jedine željezničke veze krajem prošle godine, prema satelitskim slikama objavljenim na web stranici 38 North. Veza je bila zatvorena u veljači 2020. godine kada je Kim Jong Un zatvorio granice zbog prijetnje izbijanja Covid-19.
"Zabrinuti smo da DPRK planira dostaviti više vojne opreme Rusiji", rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta, referirajući se na Sjevernu Koreju njenim formalnim imenom.
SAD je posljednjih mjeseci optužio Sjevernu Koreju, koja je podržala rusku invaziju, da šalje oružje i streljivo kako bi pomogla Putinovom ratu - uključujući granate, pješačke rakete i projektile. Pjongjang je odbacio te tvrdnje kao neosnovane glasine.
Jedna stvar kojom Kimov režim obiluje je naoružanje, posebno artiljerija sovjetskog doba koja doživljava ponovni procvat na prvim crtama u Ukrajini. Sjeverna Koreja posjeduje zalihe streljiva od više od 21.600 topničkih komada, što je snaga koja desetljećima prijeti uništenjem Seulu.
Iako je administracija Joea Bidena izjavila da oružje neće puno promijeniti na terenu, prodaja bi omogućila protok prihoda za Sjevernokorejsku državu koja je izolirana od većeg dijela svjetske trgovine.
Kim je ove sedmice poslao poruku Putinu u kojoj je ponudio podršku ruskim ljudima, izjavivši da potvrđuje svoju spremnost da "snažno stremi ka bližoj strateškoj suradnji između DPRK i Rusije, čvrsto držeći ruku s ruskog predsjednika", izvijestila je službena Korejska centralna novinska agencija.
Bilo kakva prodaja oružja označavala bi obrnutu ulogu između susjeda, budući da se Sjeverna Koreja desetljećima oslanjala na oružje od svojeg nekadašnjeg dobročinitelja Sovjetskog Saveza. Pjongjangu je već više od 15 godina zabranjena prodaja oružja prema rezolucijama UN-a koje je pomogla nametnuti Rusija, iako zemlja još uvijek prodaje oružje Iranu, Siriji i Ugandi, prema američkoj Agenciji za obavještajnu obranu.
Sjeverna Koreja ima dozvolu da uveze 500.000 barela nafte godišnje prema režimu UN-ovih sankcija. Međutim, pronašla je načine za zaobilazak tih mjera, kao što su prijenosi robe između brodova na otvorenom moru.
(Ažurirano izjavom State Departmenta.)