Pregovarači republikanaca i Bijele kuće sve su bliži dogovoru o povećanju granice duga i ograničavanju federalnih troškova na dvije godine, navode osobe upućene u pregovore, dok ponestaje vremena da se spriječi katastrofalan američki bankrot.
U pregovorima vođenim prethodnih dana dvije strane su se, kako navode izvori, trudile da prevaziđu razlike, kažu izvori, ali detalji o kojim su se saglasili su preliminarni i konačni sporazum još uvijek nije postignut. Dvije strane se još uvijek nisu dogovorile o iznosu ograničenja.
Prema uslovima ovog sporazuma u izradi, sljedeće godine bi bilo odobreno povećanje vojnih troškova za tri posto, u skladu s budžetskim zahtjevom predsjednika Joea Bidena.
Sporazum bi također uključivao mjeru za modernizaciju državne električne mreže da bi ona bila prilagođena obnovljivoj energiji, što je jedan od ključnih ciljeva u vezi s klimom, dok bi se ubrzavala izdavanja dozvola za naftovode i druge projekte fosilnih goriva koje podržava Republikanska stranka, izjavili su upućeni izvori.
Dogovorom bi povećanje budžeta od 80 milijardi dolara za poresku upravu, koje je Biden dobio u okviru svog zakona o smanjenju inflacije, bilo sniženo za 10 milijardi dolara. Republikanci su upozorili na talas inspekcija i revizija, dok su demokrate izjavile da će se povećanje isplatiti kroz smanjenje utaja poreza.
Dogovor koji se napravi bio bi dosta ograničeniji od početne ponude republikanaca, koji su tražili da se granica duga poveća do marta sljedeće godine u zamjenu za desetogodišnja ograničenja troškova. Konzervativci u Predstavničkom domu već su se protivili ideji o manjem dogovoru, dok je grupa slobodnih poslanika u Predstavničkom domu uputila pismo McCarthyju, zahtijevajući od njega da bude odlučan.
Savjetnik demokratskog rukovodstva u Predstavničkom domu izjavio je da Bijela kuća nije podijelila nikakve informacije o dogovorima o ograničenjima troškova ili finansiranju poreske uprave.
New York Times je prethodno izvijestio da su pregovarači sve bliže dogovoru o granici duga.
"Znamo koje su naše razlike", izjavio je predsjednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy za novinare u Kapitolu i dodao da planira raditi tokom prazničnog vikenda.
"Još uvijek nemamo sporazum. Znali smo da to neće biti lako. Radimo na tome i nastavit ćemo raditi dok ne završimo", rekao je.
Prinosi na američke državne obveznice su porasli. Trgovanje akcijama počelo je malim povećanjem u Japanu i Južnoj Koreji, dok su njihove referentne vrijednosti u Australiji ostale nepromijenjene. Hongkonška berza je zatvorena zbog državnog praznika.
Jan Hatzius i Alec Phillips iz kompanije Goldman Sachs Group su u saopštenju za investitore izjavili da su najveće šanse da se postigne sporazum u petak. "Pregovarači su, kako se čini, sve bliži dogovoru".
Ukoliko dogovor uskoro bude postignut, glasanje u Predstavničkom domu bit će najvjerovatnije održano u utorak. Zatim bi Senat morao brzo reagovati i poslati ga na Bidenov sto prije prvog juna, datuma do kojeg bi, kako je rekla Janet Yellen, ministarstvo finansija moglo ostati bez gotovine.
Narednog dana vršit će se isplata milionima primalaca socijalne pomoći, što vrši pritisak na političare da riješe zastoj.
"Dobro je što je berza zatvorena"
Predstavnik Garret Graves iz Luizijane, jedan od pregovarača, dok je napuštao kancelarije u četvrtak uvečer opisao je napredak pregovora kao spor. Rekao je da se Bijela kuća čvrsto drži odbijanja republikanskih zahtjeva da se uvedu radni uslovi kao kriterij za sticanje prava na medicinsku i druge programe socijalne pomoći.
"Imamo mnogo problema", rekao je. "Ali to je jedan od većih".
Predstavnik Patrick McHenry, republikanac iz Sjeverne Karoline i još jedan pregovarač, upitan je u četvrtak uvečer šta bi rekao investitorima o napretku pregovora. Našalio se: "Drago mi je što je berza zatvorena". McHenry, predsjednik Komiteta za finansijske usluge, jedan je od glavnih pregovarača McCarthyja.
Fitch je u srijedu kreditnom rejtingu SAD-a dao ocjenu AAA za moguće snižavanje. SAD je izgubio svoj AAA rejting kod S&P Global Ratingsa tokom sličnog partijskog zastoja u vezi s granicom duga 2011. godine.
Bijela kuća i ministarstvo finansija su izjavili da Fitchov potez ukazuje da je važno da se spor u vezi s dugom riješi što prije. Međutim, McCarthy je rekao da ga ne brine Fitchova najava i da pregovaračima nije potrebna agencija za rejtinge da ih podsjeti na važnost postizanja sporazuma.
Pregovarači su imali nesuglasice u vezi s obimom i trajanjem ograničenja potrošnje, koja će biti uključena u zakon o povećanju ili suspenziji granice duga. Ekonomisti su upozorili da čak i uz sporazum kojim se izbjegava katastrofalni bankrot, ograničenja izdataka vlade mogu doprinijeti recesiji u SAD-u.