Ministrica finansija Janet Yellen rekla je da Washington namjerava srušiti sposobnost Rusije da zaobiđe sankcije koje su uveli SAD i saveznici nakon invazije na Ukrajinu.
"Budući da ove sankcije imaju uticaja, Rusija ih pokušava zaobići", rekla je Yellen u dijelovima primjedbi koje je objavilo Ministarstvo finansija, a koje bi trebala prezentirati u četvrtak tokom konferencije za novinare u Niigati, Japan. "Ove godine, centralni dio naše strategije je poduzimanje daljnjih radnji kako bismo spriječili pokušaje Rusije da izbjegne naše sankcije".
Yellen je u Japanu na sastanku s ministrima finansija i guvernerima centralnih banaka zemalja Grupe sedam, gdje namjerava potaknuti saveznike da pomognu u pooštravanju režima sankcija.
Ocrtala je trostruki pristup usmjeren na poboljšanje razmjene informacija među zemljama koje učestvuju u sankcijama, vršenje pritiska na "kompanije i jurisdikcije za koje znamo da dopuštaju ili olakšavaju utaju" i zatvaranje određenih kanala koje Rusija koristi za "opremanje i finansiranje svoje vojske''.
U dijelovima nije spomenula nametanje kazni zemljama koje su pomogle Rusiji da izbjegne sankcije. Ministarstvo finansija je već ove godine pojačalo upozorenja kompanijama zbog transakcija koje bi mogle pomoći Rusiji da izbjegne zapadne sankcije.
Evropska unija također raspravlja o novim mehanizmima usmjerenim na treće zemlje za koje smatra da ne čine dovoljno kako bi spriječile Rusiju da nabavi zabranjenu robu.
Isporuke robe poput poluvodiča, integriranih sklopova i drugih tehnologija u Rusiju porasle su iz zemalja uključujući Kazahstan, Ujedinjene Arapske Emirate, Tursku i Kinu.
Yellen je također pohvalila ograničenje cijena ruske nafte koje je predvodio SAD, što je, u kombinaciji sa sankcijama EU-a, pomoglo u smanjenju ruskog prihoda od izvoza nafte bez prekidanja globalne opskrbe.
U dijelovima nije govorila ni o potrebi za pooštravanjem provedbe tog programa, unatoč izvještajima da je u Aziji u prvom tromjesečju vjerovatno došlo do raširenih kršenja ograničenja cijena.
Ograničenje funkcionira u skladu s pravilom koje G-7 i kompanijama sa sjedištem u EU zabranjuje pružanje pomorskih usluga za podršku morskim pošiljkama ruske nafte. Pružatelji usluga dobivaju izuzeće od zabrane ako je cijena pošiljke nafte ispod gornje granice, trenutno postavljene na 60 dolara za barel sirove nafte.
Šefica ministarstva finansija također je promovirala američku politiku "prijateljske podrške", strategiju koja bi ograničila ovisnost SAD-a i njegovih saveznika o Kini za kritičnu robu i materijale premještanjem lanaca snabdijevanja u zemlje koje se smatraju pouzdanijima.
Naglasila je da bi strategija mogla koristiti zemljama u razvoju.
''Također vjerujemo da naši napori na diverzifikaciji lanca snabdijevanja mogu otvoriti više trgovinskih i investicijskih prilika za zemlje u razvoju koje su tradicionalno imale samo ograničen otisak u globalnim lancima snabdijevanja'', rekla je.
Yellen i njeno osoblje predstavili su ideju zemljama poput Indije, Indonezije i Vijetnama, a sve bi mogle imati koristi ako razvijene zemlje premjeste lance snabdijevanja izvan Kine.
Yellen je također istaknula "radnje za smanjenje inflacije, održavanje rasta i pomoć u ublažavanju uticaja vanjskih šokova" i "jačanje ekonomske otpornosti i sigurnosti", kao među svojim ključnim prioritetima na sastancima u Niigati.