SAD, Europa i ostali ključni saveznici Ukrajine pripremaju nove kazne protiv Rusije kako bi pokušali pooštriti ograničenja na gospodarstvo ruskog predsjednika Vladimira Putina nakon više od 14 mjeseci rata, kažu izvori upućeni u situaciju.
Paketi sankcija bi se individualno provodili, ali koordinirano. Ključni cilj je zatvaranje rupa u postojećim kaznama i borba protiv općeg kršenja sankcija, rekli su izvori koji su željeli ostati anonimni zbog osjetljivih pitanja.
Planovi će biti objavljeni u periodu sastanka Grupe sedam čelnika u Japanu kasnije ovog mjeseca.
Višestruke runde sankcija i drugih ekonomskih kazni nametnutih Moskvi od njezine invazije na Ukrajinu potresle su rusko gospodarstvo, ali nisu izazvale nokaut, dok Putin ne pokazuje znakove zaustavljanja rata. Prihodi od ruske energetske industrije blizu su premašivanju ciljanog nivoa usprkos ograničenju cijena nafte nametnutom od strane G7 i partnera Europske unije, što je pomoglo vlasti da stabilizira proračun, čak i dok su troškovi vojne potrošnje skočili.
Banka Rusije predvidjela je u petak da će gospodarstvo porasti do dva posto ove godine jer se utjecaj sankcija smanjuje, s bruto domaćim proizvodom koji će do kraja 2024. doseći razinu od prije rata što je daleko prije nego što su mnogi ekonomisti predviđali. Ruski BDP pao je za 2,1 posto u 2022. godini u odnosu na prethodnu godinu, suprotno predviđanjima na početku rata da će ograničenja poslati gospodarstvo u duboku recesiju.
Sastanak Grupe sedam čelnika pružit će forum za raspravu o tome što je dosad djelovalo i koje su opcije ostale u smislu pritiska na rusko gospodarstvo. Međutim, s velikim dijelom ruskih sektora trgovine i financija već sankcioniranih, pronalaženje novih područja za značajno smanjenje Putinove sposobnosti da financira svoj rat nije lako.
Paket Europske unije, 11. paket od veljače 2022. godine, uglavnom će se usredotočiti na propuste u već usvojenim sankcijama, kažu službenici. Predložene mjere uključuju zabranu tranzita mnogih roba kroz Rusiju i targetiranje plovila koja isključuju navigacijske sustave.
Mjere, koje bi trebale dobiti podršku svih članica EU da bi se usvojile, također bi nametnule nove sankcije za oko tridesetak ljudi.
SAD i Japan pripremaju vlastite pakete, rekli su izvori. Kanada radi na mjerama koje se odnose na ljudska prava, uključujući navodnu otmicu ukrajinske djece i sankcije na rusku obrambenu industriju.
Iako se svaki paket može razlikovati u svom sadržaju, djelomično zbog regulatornih sustava u svakoj zemlji, saveznici su koordinirali svoje odgovore prije summita, rekli su izvori.
Većina pozornosti G-7 usmjerena je na suzbijanje mogućnosti Moskve da izbjegava ili zaobilazi postojeće mjere, s naglaskom na stotine ograničenih roba i tehnologija koje se koriste u vojne svrhe.
Taj napor uključuje primjenu diplomatskog pritiska na druge zemlje koje su postale tranzitne točke za trgovinu s Rusijom, poboljšano nadziranje ključnih roba te usmjeravanje na tvrtke koje mogu pomoći Moskvi, namjerno ili nenamjerno, da zaobiđe ograničenja.
Očekuje se da će G-7 lideri dalje poboljšati te napore na svom sastanku u Hiroshimi, dok će također proširiti ograničenja na tehnologiju i opremu koju koristi ruska vojska i industrija.
Prije samita, države G-7 također raspravljaju o okretanju postojećeg režima sankcija naopako, gdje bi sva izvozna roba bila zabranjena osim ako nije izuzeta, ranije je izvijestio Bloomberg.
To bi se posebno vidjelo kao problematično za EU, gdje bi blok na kraju trebao dobiti podršku svih članica. Ako novi kriteriji budu odobreni od strane lidera G-7, izuzeća će vjerojatno uključivati poljoprivredne proizvode, hranu i lijekove.
Očekuje se da će G-7 lideri također napraviti napredak u mehanizmu za praćenje ruskih dijamanata preko granica koji bi mogao otvoriti put za ograničenja u toj trgovini.
Uz pomoć Ewe Krukowske.